Kanada nakłada na Rosję nowe sankcje

Kanada Series luty 18, 2015 at 5:43 am
Mimo podpisanego porozumienia o zawieszeniu broni walki na wschodzie Ukrainy nie ustały.

Mimo podpisanego porozumienia o zawieszeniu broni walki na wschodzie Ukrainy nie ustały.

Kanada rozszerza sankcje, jakie nałożyła na Rosję. Obecny krok podjęty został w zaiązku z nieprzestrzeganiem przez wspieranych przez Rosję separatystów rozejmu uzgodnionego kilka dni temu w Mińsku. Sankcje obejmą między innymi firmę naftową Rosnieft i Siergieja Czemiezowa, który jako bliski zaufany Władimira Putina kieruje państwowym konglomeratem Rostec, działającym w wysoko zaawansowanych technicznie gałęziach przemysłu zbrojeniowego i cywilnego.

iergiej Czemiezow

Siergiej Czemiezow

Kanada deklaruje współdziałanie z Unią Europejską i USA w egzekwowaniu sankcji wobec Moskwy, ale dotąd nie objęła nimi zarówno Rosnieftu, jak i Rostecu, ze względu na ich kanadyjskie aktywa gospodarcze. Władze w Ottawie zaznaczały, że celem jakichkolwiek restrykcji powinno być karanie Rosji, a nie spółek kanadyjskich.

- Kolektywne sankcje nałożone dotąd przez Kanadę i jej partnerów wywierają rzeczywisty ekonomiczny nacisk na reżym Putina i jego kolaborantów. Koszty dla Rosji będą nadal rosnąć, jeśli utrzyma swe eskalowanie konfliktu i odmówi zgody na pokojowe rozwiązanie – oświadczył premier Stephen Harper.

Rosnieft ma około 30-procentowy udział w jednym z kanadyjskich pól naftowych, zaś Rostec założył z firmą Bombardier spółkę, które ma się zajmować montowaniem samolotów. Jednak w ubiegłym roku Bombardier poinformował, że przedsięwzięcie to ulegnie opóźnieniu z powodu wcześniejszych sankcji wobec Rosji.

Obecnie kanadyjskie sankcje dotyczą 37 osób z Rosji i Ukrainy oraz 17 rosyjskich i ukraińskich instytucji.