Spór o meczety w Quebecu

Kanada Series luty 18, 2015 at 10:00 am
Islamic Center of Quebec w mieście Ville Saint Laurent jest pierwszym meczetem wybudowanym na terenie Quebecu.

Islamic Center of Quebec w mieście Ville Saint Laurent jest pierwszym meczetem wybudowanym na terenie Quebecu.

Zanim zezwolimy na budowę meczetu, najpierw powinniśmy dokładnie zbadać kim są ludzie, którzy chcą go zbudować. Taki postulat zgłosił Francois Legault, lider Coalition for Quebec’s Future, trzeciej co do wielkości partii w parlamencie Quebecu.

Legault che, by rząd powołał publiczny  organ, który badałby, czy osoby, które ubiegają się o zezwolenie na budowę muzułmańskiej świątyni wyznają podstawowe wartości frankofońskiego społeczeństwa prowincji Quebec. Jego zdaniem władze powinny korzystać z informacji zgromadzonych przez śledczych i mieć możliwość odmowy zezwolenia na budowę świątyni, jeżeli nie spełniają postawionych warunków.

Francois Legault

Francois Legault

Wniosek lidera Koalicji na rzecz Przyszłości Quebecu związany jest z kontrowersyjną decyzją władz miasteczka Shawinigan położonego na północ od Montrealu, które pod wpływem nacisków miejscowej społeczności odmówiły zmiany planów zagospodarowania przestrzennego i nie zezwoliły na budowę meczetu. Spotkała je za to ostra krytyka mediów za ograniczanie jednej z wolności obywatelskich, jakim jest prawo do wyznawania religii. Burmistrz Shawinigan odpiera krytykę mówiąc, że jego decyzja była zgodna z wolą większości obywateli miasta.

- Nie będę winił burmistrza za to, że spełnia oczekiwania mieszkańców miasta – stwierdził Legault – Podjął słuszą decyzję mówiąc inicjatorom budowy meczetu “nie”.

Premier Quebecu Philippe Couillard

Premier Quebecu Philippe Couillard

Inicjatywę Legaulta poparła Parti Québécois wzywając rząd do stworzenia jasnych zasad regulujących sposób podejmowania decyzji przez urzędników w sprawach dotyczących budowy świątyń. Coalition for Quebec’s Future chce by zmienić statut Quebecu, które umożliwyłyby dokonanie korekty w karcie praw i wolności, które uwzglęniałyby wartości frankofońskiej społeczności prowincji.

Premier Quebecu, Philippe Couillard sprzeciwił się wezwaniom Legaulta do zmiany statutu prowincji. Zapowiedział, że jego rząd ureguluje zasady przyznawania zezwoleń na budowę świątyń, które nie będą naruszały podstawowych wolności obywateli.