„Bardzo poważne zagrożenie“ nie tylko dla West Edmonton Mall

Kanada Series luty 23, 2015 at 12:28 pm

zz westFilm video, w którym mówi się o West Edmonton Mall jako możliwym celu ataku terrorystycznego powiązanej z Al-Kaidą grupy al-Shabaab, niesie bardzo wysokie zagrożenie i może  mieć wpływ na inne kanadyjskie centra handlowe. Twierdzi tak Michel Juneau-Katsuya, doświadczony, były oficer wywiadu z CSIS.

W 76-minutowym nagraniu pojawia się zamaskowany członek grupy ekstremistycznej wzywając do atakowania centrów handlowych w Kanadzie, Stanach i Wielkiej Brytanii, wymieniając przy tym West Edmonton Mall jako przykład celu.

West Edmonton Mall

West Edmonton Mall

Tymczasem policja z Edmonton mówi, że ściśle współpracuje z RCMP i z ochroną West Edmonton Mall aby zapewnić wszystkie niezbędne środki ostrożności tej największej galerii handlowej w Kanadzie.

Michel Juneau-Katsuya uważa, że mimo iż CSIS i RCMP będą uważnie śledzić komunikację i powiązania między Kanadyjczykami i al-Shabaab, wyzwaniem jest to, że terroryści wcale nie muszą być w komunikacji z al-Shabaab – mogą po prostu sami znaleźć broń i przeprowadzić atak.

Kryty park wodny w West Edmonton Mall

Kryty park wodny w West Edmonton Mall

- Wystarczy umieścić apel i ktoś może na niego zareagować – mówi były oficer wywiadu. Będzie trudnym zadaniem dla władz aby przewidzieć, gdzie i kiedy nastąpi zdradziecki atak. Galerie handlowe należą do najtrudniejszych do zabezpieczenia, a ostra zima Edmonton oznacza noszenie ciężkich ubrań, które z powodzeniem mogą być wykorzystane do ukrycia broni.

Al-Shabaab (Młodzi) to somalijska radykalna islamistyczna organizacja militarna. Od 2012 formalnie komórka Al-Kaidy w Rogu Afryki. Ugrupowanie liczy ponad 14 tys. bojowników, którzy walczą w somalijskiej wojnie domowej o przejęcie władzy, wprowadzenie prawa szariatu i ustanowienie kalifatu islamskiego. Używało w przeszłości Kanadę do rekrutacji swoich zwolenników. Kilku opuściło już kraj, aby dotrzeć do al-Shabaab. W 2014 roku, jeden z obywateli Kanady został uznany za winnego i skazany na 10 lat za próbę opuszczenia Kanady, w celu dołączenia do tego ugrupowania terrorystycznego.

Al-Shabaab jest znany jako jedna z najbardziej brutalnych grup w Afryce Wschodniej, stała m.in. za atakiem na centrum handlowym 2013 w Nigerii, który pozostawił życia 67 osób.