Spada ropa, spada złoto, spada dolar

Nowości Series luty 23, 2015 at 4:00 pm

Cena benzyny ponownie spadła do poziomu $50.05 za baryłkę, a kurs dolara kanadyjskiego osiągnął praktycznie poziom najniższy od 5 lat.zz loonie

Fluktuacje na ropie przekładają się na wycenę wielu klas aktywów. Coraz niższe ceny ropy są sporym problemem dla dolara kanadyjskiego, który jest dziś najsilniej tracącą walutą spośród grona G-10. Ropa jest głównym surowcem eksportowym w Kanadzie, spdek jej ceny pogorszył warunki handlowe i zmniejszył zapotrzebowanie na dolara kanadyjskiego. Jest już to widoczne w kanadyjskim bilansie handlowym, który od kilku miesięcy odnotowuje negatywny wynik i jest mało prawdopodobne aby się to szybko zmieniło na lepsze. Natomiast ostatnie dane rynkowe sugerują, że inwestorzy nie dysponują zbyt dużą liczbą pozycji krótkich na dolarze kanadyjskim.

zz ropa2Kanadyjska waluta przekształca się w petrodolara, a pojęcie to dobrze opisuje kanadyjską gospodarkę. Jeszcze na przełomie 2011 i 2012 r. kanadyjski dolar w relacji do dolara amerykańskiego oscylował wokół parytetu, bywał nawet silniejszy od USD, ale potem loonie zaczął słabnąć, a obecnie wart jest 79.40 centów amerykańskich. Naftowa siła loonie stała się obecnie jego słabością.

Kanadyjskie złoża ropy są trzecie co do wielkości na świecie, po Wenezueli i Arabii Saudyjskiej. Według danych Canadian Association of Petroleum Producers (CAPP), Kanada jest obecnie szóstym co do wielkości producentem ropy na świecie i poszukuje nowych rynków zbytu – w Azji i w Europie. Zaś w ostatnich tygodniach Unia Europejska zdecydowała, że nie będzie oznaczać ropy kanadyjskiej jako „brudnej”, co utrudniałoby jej sprzedaż w Europie. Spór o to trwał od ponad dwóch lat, kiedy Kanada zagroziła wniesieniem sprawy do Światowej Organizacji Handlu, jeśli UE uznałaby, że eksploatacja piasków roponośnych niesie większe zagrożenie dla środowiska niż wydobywanie ropy w tradycyjny sposób.

To w jaki sposób dolar i ceny ropy są ze sobą powiązane, widać także na giełdzie. 20 proc. kapitalizacji giełdy w Toronto stanowią właśnie firmy naftowe i gazowe. Sektor, który zatrudnia bezpośrednio lub pośrednio 550 tys. osób, wpłaca co roku do budżetu 18 mld dol.

zz ropa3Wysokie ceny ropy pozwoliły m.in. kanadyjskim firmom wydobywczym na rozwinięcie kosztownej produkcji ropy pochodzącej z piasków roponośnych. Ocenia się, że wydobycie takie jest opłacalne, gdy cena ropy wynosi lub jest wyższa niż 80 USD za baryłkę.

Eksperci wskazują, że pieniądze niewydane na benzynę trafią do kanadyjskiej gospodarki w inny sposób, obecnie zastępują obniżki podatków, a także mogą się przełożyć na obniżki cen innych towarów ze względu na niższe koszty transportu. Niższe ceny ropy i niższy kurs dolara mogą wyjść na korzyść kanadyjskiej gospodarce, nie tylko dlatego, że tani loonie zwiększa konkurencyjność eksportu. Część komentatorów zaczęła wskazywać, że gospodarka kanadyjska zależy w zbyt dużej części od eksportu surowców.

Ci którzy straciliby pracę przy wydobyciu ropy naftowej, mogą zacząć pracować tam, gdzie obecnie kanadyjskie firmy zatrudniają tymczasowych pracowników zagranicznych, co jest odrębnym problemem ze względu na nadużycia. Ponadto, niskie ceny ropy stwarzają wreszcie przestrzeń rozwoju dla innych typów przemysłu.

Jednak eksperci nie wymieniają Kanady wśród krajów najbardziej dotkniętych spadkiem cen ropy. Eksperci Bloomberga mówili, że sytuacja będzie najcięższa m.in. dla Rosji, która zakładała prognozę dla cen ropy znacznie powyżej 100 USD za baryłkę.

We wtorek cena najtańszej benzyny w większości stacji w GTA pozostanie bez zmian: 103.4 c/l.