Zamiast samochodu lub autobusu – łyżwy!

Kanada Series luty 25, 2015 at 10:00 am

edmonton

Absolwent wydziału architektury zieleni z University of British Columbia, Matt Gibbs wpadł na niecodzienny pomysł, by stworzyć jedenastokilometrową jezdnię dla łyżwiarzy, która ułatwiłaby mieszkańcom Edmonton szybkie przemieszczanie się do centrum miasta, bez potrzeby korzystania z samochodów i komunikacji miejskiej.

Gibbs, który od kilku lat mieszka w Edmonton uznał, że w ten sposób zaadoptowane zostaną naturalne warunki pogodowe panujące w mieście, gdzie niskie temperatury trwają dłuższą część roku. Do wykorzystania poleca starą drogę w pobliżu dawnej linii kolejowej.

Architekt przekonuje, że w ten sposób mieszkańcy miasta lepiej zniosą zimę, przy czym lodowy tor umożliwiłby im wzmocnienie tożsamości.

- Czy bycie Kanadyjczykiem ma oznaczać to, że w każdą zimę kto tylko może leci do Meksyku? – pyta retorycznie architekt i dodaje – Myślę, że możemy stworzyć lepsze warunki identyfikacji i wzmocnić fizyczną aktywność mieszkańców, a jednocześnie zaadoptować naturalne warunki klimatyczne do naszych potrzeb.

Gibbs wskazuje na to, że stworzenie “lodowej szosy” mogłoby być dużą atrakcją turystyczną dla osób odwiedzających Edmonton, podobnie jak to jest w przypadku Redeau Canal w Ottawie.

Dla tych, którzy nie potrafią jeździć na łyżwach architekt przewidział chodnik dla pieszych wzdłóż lodowej trasy.

W okresie lata, gdy panują dodatnie temperatury lodowy szlak przemieniłby się w ulicę dla rowerów oraz deptak.

Gibbs szacuje, że pokonanie całej trasy pieszo zajęłoby dwie godziny, na łyżwach godzinę i dwadzieścia minut, a w lecie na rowerze około 40 minut.

Propozycja architekta spotkała się z przychylnym odzewem ze strony władz miasta, które chcą, by budowa pilotowego odcinka lodowego toru rozpoczęła się w przyszłym roku.