Najcenniejsze firmy w Kanadzie to banki

Rynek Series luty 27, 2015 at 12:24 pm

zz rbcKanadyjskie banki dominują na liście dziesięciu najbardziej wartościowych marek korporacyjnych w kraju – informuje firma doradztwa biznesowego Brand Finance. Zajmują na niej aż cztery z pięciu pierwszych miejsc. Na czele znajduje się Royal Bank wyceniany na 12.5 mld dol.

Jego rywal, Toronto-Dominion Bank zajmuje drugą pozycję, a dalej są: telekomunikacyjny gigant Bell oraz Scotiabank i Bank of Montreal.

Listę zestawiono na zamówienie The Globe & Mail. Wynika z niej także, że 100 czołowych firm kanadyjskich zyskało łącznie w minionym roku na wartości nie więcej niż 4.2%, co stanowi najwolniejszy przyrost od czasu kryzysu finansowego w roku 2009.

- Kanadyjskie firmy znalazły się w 2015 roku na rozdrożu – mówi Edgar Baum, dyrektor zarządzający Brand Finance North America. – Wiele z nich nie dokonało satysfakcjonujących inwestycji ani działań marketingowych i w związku z tym są coraz bardziej narażone ze strony zdywersyfikowanej gospodarki międzynarodowej.

Zestawiona przez jego firmę lista mówi, że Kanada posiada 45 spółek o wartości wyższej niż miliard dolarów, podczas gdy w ubiegłym roku było ich jeszcze 48.

Największe przyrosty warości odnotował sektor detaliczny, z takimi firmami jak Canadian Tire (+ 5%), Loblaw (+ 9%) i Real Canadian Superstore (+ 45%). Przewiduje się, że ten sektor odnotuje dalszy wzrost po tym, jak z kanadyjskiego  rynku wycofal się Target.

Niestety, są również firmy, które dynamicznie tracą wartość. Należy do nich sklep z odzieżą sportową Lululemon (- 26%), BlackBerry (- 34%) czy firma naftowa Penn West Petroleum (- 43%).

10 najcenniejszych marek w Kanadzie w 2015 roku i ich wartość – według Brand Finance Canada:

1. Royal Bank of Canada (US$ 12.5 billion)

2. Toronto-Dominion Bank (US$ 11.1 billion)

3. Bell (US$ 7.6 billion)

4. Scotiabank (US$ 7.03 billion)

5. Bank of Montreal (US$ 6.9 billion)

6. Rogers Communications (US$ 4.87 billion)

7. CIBC (US$ 4.86 billion)

8. Telus (US$ 4.8 billion)

9. Enbridge (US$ 4.3 billion)

10. McCain Foods (US$ 3.9 billion)