Średnia cena domu jednorodzinnego w Toronto przekroczyła milion

Nowości Series marz 4, 2015 at 4:09 pm

zz sale2Toronto Real Estate Board (TREB) poinformował, że w lutym br. średnia cena domu w Toronto (detached) przekroczyła po raz pierwszy milion dolarów. 

Nigdy wcześniej w historii miasta (a konkretnie w obszarze telefonicznym 416) średnia miesięczna cena domu nie była aż tak wysoka. Oznacza to wzrost w skali rocznej o 9%.

- Nawet pomimo rekordowo niskich temperatur w zeszłym miesiącu, wciąż odnotowywano wzrost liczby osób kupujących domy lub mieszkania w GTA – powiedział prezydent TREB Paul Etherington. – Świadczy to wzroście znaczenia posiadania domu na własność, a także o tym że nabywcy w dalszym ciągu chcą traktować nieruchomości jako długoterminową inwestycję.

Toronto Real Estate Board poinformował o dokonaniu w lutym 6338 transakcji sprzedaży na terenie GTA, co stanowi wzrost o 11,3% w porównaniu do ubiegłego roku.

zz sale1Kupujący znajdują jednak coraz mniej tabliczek “For Sale” na trawnikach przed domami. Podaż dostępnych domów spadła w lutym o 8,7%, co prowadzi do coraz agresywniejszej konkurencji. Średnia cena domu w całym GTA wzrosła obecnie do $596.163 (aż 7,8% w porównaniu z lutym 2014).

Dynamika sprzedaży kondominiów wrosła natomiast o 10%, przy średniej cenie w GTA wynoszącej $355.623.

Nie jest przypadkiem, że rynek nieruchomości tak bardzo ożywił się po tym, jak Bank Centralny Kanady szokująco obniżył w lutym oprocentowanie bazowej stopy procentowej do 0.75%, dzięki czemu staniały kredyty hipoteczne.

Dzisiaj, 4 marca, Bank of Canada utrzymał wysokość stopy na tym samym poziomie – 0.75%.