Chcemy wiedzieć, gdzie jest uprawiana marihuana

Nowości Series marz 6, 2015 at 3:42 pm

zz marihuana zz marihuana2 YCpot1.jpgRadni miejscy Mississaugi chcą zatwierdzić przepis, który nakazywałby plantatorom marihuany w celach medycznych uzyskanie wcześniejszej zgody i licencji od miasta. Obecnie hodowcy tacy wymagają jedynie zgody Health Canada (ministerstwa zdrowia), działając w utajnieniu i pozostawiając władze miejskie w niewiedzy co do tego, gdzie w ich mieście  „sadzi się marychę“.

- Ponieważ rząd Kanady raczył do tego dopuścić, od razu pomyśleliśmy, że powinniśmy coś czynić, aby chronić społeczeństwo i mieć rozeznanie w sytuacji -powiedział Ron Starr, radny Okręgu 6 w Mississaudze. – Należy wprowadzić przepis, który pozwoli nam wiedzieć, gdzie istnieją takie hodowle.

Obecnie w Mississaudze działają legalnie dwaj plantatorzy marihuany medycznej, ale niektórzy radni spodziewać się, że ta liczba wzrośnie. Jeśli nowy przepis zostanie zatwierdzony w głosowaniu przez Radę Miejską, urzędnicy będą decydować, gdzie można założyć plantację. W ten sposób Mississauga stanie się pierwszym miastem Kanady, które będzie wydawało licencje na produkcję marihuany.

Radny Starr powiedział, że nie chce aby hodowle marihuany istniały w pobliżu szkół czy placów zabaw, chociaż obie działające obecnie nie spowodowały żadnych skarg do władz.

Przepisy federalne regulujące konrolowane uprawianie marihuany nie są ujawniane powszechnie. Nikt ich nie zna, z policją włącznie.

Konstabl Andy Pattenden z York Regional Police powiedział, że o danej hodowli policja dowiedzieć się może jedynie w przypadku rozpoczęcia dochodzenia i po uzyskaniu potwierdzenia od Health Canada, że jest to legalna plantacja.

Plantacja w fabryce czekolady

zz marihuana4Nie wszędzie władze są tak nieufne jak w Mississaudze. W niewielkim ontaryjskim miasteczku Smiths Falls (350 kilometrów od Toronto) fabryka czekolady Hershey‘s była głównym pracodawcą. Kiedy zbankrutowała pracę stracił co czwarty mieszkaniec. Po 5 latach jednak pojawił się inwestor, firma Tweed, chcąca przerobić opuszczoną fabrykę na plantację marihuany i lokalne władze są zachwycone! Brzmi nierealnie, niczym scenariusz do serialu „Breaking Bad“.

- W ostatnich latach pracę straciło w naszym mieście ponad 1500 osób. Bardzo cieszymy się, że pojawiła się szansa na zatrudnienie – nie ukrywa Dennis Staples, burmistrz miasta, w rozmowie z agencją Reutersa.

Lecznicza marihuana od zwykłej nie różni się niczym, poza tym, że jest legalna. Kanada zezwoliła na produkcję i dystrybucję marihuany w celach leczniczych już w 2001 roku. Początkowo zgodę na produkcję na własny, leczniczy użytek dostało około 500 osób, dziś to grono urosło do ponad 30 tysięcy osób. Rząd ogłosił projekt zmian w ustawie, które odebrały by prawo uprawy na własny użytek, a dały uprawnienia firmom produkującym marihuanę dla pacjentów.

Marihuana lecznicza kosztuje $7-$12 za gram. Firma Tweed ze Smiths Falls zapowiada dochód roczny w granicach 100 mln dolarów. Już weszła z sukcesem na torontońską giełdę.

Medyczna ale zbyt mocna?

zz marihuana6Producenci marihuany do celów medycznych podlegają rygorystycznym przepisom, które muszą spełniać wymagania bezpieczeństwa regularnych kontroli.

Jak podała Health Canada, część medycznej marihuany już wyprodukowanej została wycofana. Powód jest wyjątkowy – była zbyt silna.

- W trakcie regularnych inspekcji, inspektorzy określili maksymalną ilość delta-9-tetrahydrokanabinolu (THC) na 9,07%, z zakresem +/- 2% THC. Jednakże, gdy próbki zostały ponownie zbadane w laboratorium, wykazano, że produkt może mieć zawartość THC na poziomie nawet 13,7%.

Podczas ekspozycji na wysokie stężenia THC, może wystąpić zwiększone ryzyko pewnych niekorzystnych efektów, jednak poziom THC w tym produkcie nie jest na tyle wysoki, aby spowodować ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów. Spółka nie otrzymała żadnych skarg o niekorzystnych zdarzeniach i efektach związanych ze stosowaniem tego produktu, dlatego też, negatywny wpływ błędnego stężenia tetrahydrokanabinolu na zdrowie i bezpieczeństwo klientów jest niski.

Naturals Project Inc. pouczała klientów, aby natychmiast zaprzestali korzystania z marihuany pochodzącej z tej partii. Klienci powinni zwrócić zakupioną trawkę kontaktując się z firmą aby uzyskać odpowiednie opakowanie i opłacony transport zwrotny.

Jak się nietrudno domyśleć – nikt się nie zgłosił.