Miałeś komputer? Należą ci się pieniądze!

Rynek Series marz 7, 2015 at 3:57 pm

zz class1Te pieniądze może dostać każdy, kto kupił co najmniej jeden komputer lub inny sprzęt elektroniczny z pamięcią DRAM w okresie 1999-2002. Urządzenia te wskutek zmowy cenowej miały zawyżone ceny. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz przez internet i wysłać go, aby otrzymać zwrot co najmniej $20.

Okazało się, że konsumenci w Kanadzie przepłacali w tamtym okresie cenę pamięci DRAM. Producentom wytoczono więc proces zbiorowy, wygrywając 80 milionów dolarów (w Stanach 310 mln ale konsumenci mogą żądać tylko $10).

Owe 20 dolarów należy się Kanadyjczykom za każde urządzenie zawierające DRAM. Może to być komputer, ale także drukarka, konsola gier, odtwarzacz mp3, karta graficzna lub cokolwiek z chipem DRAM.

Wystarczy wejść na TĘ STRONĘ aby dostać swoje pieniądze.

Nie trzeba posiadać rachunku, wystarczy złożyć oświadczenie ale należy to zrobić przed 23 czerwca,

Każda kwalifikująca się osoba otrzyma $20. Może otrzymać więcej o ile kupowała więcej niż jedno urządzenie w celach biznesowych, odsprzedaży lub innych niż osobiste. W przypadku roszczeń do wypłaty większych sum będzie jednak potrzebne potwierdzenie zakupu. Na czek z zapłatą trzeba będzie poczekać kilka tygodni lub nawet miesięcy.

Jonathan Foreman z kancelarii Harrison Pensa LLP w London w Ontario jest rzecznikiem czterech firm prawniczych, które złożyły skargi przeciwko takim firmom, jak Samsung, Hynix i Micron. A następnie udowodniły, że producenci ci dogadali się pomiędzy sobą, by narzucić zawyżone ceny dla DRAM-ów. Wyższe ceny DRAM-u kosztowały nabywców o 9-11 dolarów więcej w przypadku statystycznego komputera.

- W ciągu minionych 10 lat dwukrotnie prawie przegraliśmy ten proces, ale wreszcie się udało. W sensie społecznym jest to olbrzymie zwycięstwo – stwierdził Foreman.

Jest to pierwszy proces dotyczący zmowy firm producenckich rozstrzygnięty na poziomie Sądu Najwyższego. Prawnicy zarobili na nim ponad 20 mln dol. Zmowy cenowe są poważnym nadużyciem. Procesy zbiorowe są nalepszym sposobem powstrzymania karteli przed podobnymi praktykami w przyszłości.