Wielka premiera Apple Watch

Rynek Series marz 10, 2015 at 1:00 pm

zz applewatchDo sklepów w Kanadzie wejdzie 24 kwietnia. Od 10 kwietnia można go zamawiać. Apple Watch czyli zegarek firmy Apple może stać się przełomem w sprzedaży tzw. integentnych zegarków ręcznych, które spełniają mnóstwo rozmaitych funkcji, a w niedługiej przyszłości prawdopodobnie smartwatch stanie się podstawowym wyposażenia każdego obywatela, wypierając smartfona.

Tak jak MacBook Air zmienił oblicze przenośnych komputerów, iPad wykreował segment tabletów, a iPhone zredefiniował rynek smartfonów, tak Apple Watch może to zrobić ze smartwatchami.

Na premierę Apple Watch czekał cały rynek elektroniki użytkowej. Konsumenci, a zwłaszcza posiadacze iPhone’ów, byli nadchodzącym produktem w większości co najmniej zaintrygowani. A konkurenci, którzy do tej pory radzą sobie ze sprzedażą zegarków średnio, z pewnością się nowego produktu Apple obawiają.

Apple Watch nie jest pierwszym smartwatchem. Firmy działające na rynku mobilnym już od lat prezentują swoje własne propozycje komputerów noszonych na nadgarstku.

Zegarek ma kwadratowy kształt z zaokrąglonymi kantami i występuje w dwóch rozmiarach – 38 mm i 42 mm. Do obudowy mocowane są wymienne paski, a na spodzie koperty jest czujnik tętna i złącze do ładowania zegarka typu MagSafe. Użytkownicy będą mogli obsługiwać urządzenie za pomocą ekranu dotykowego oraz koronki.

Do sprzedaży trafią trzy różne wersje: Apple Watch Sport z posrebrzanego aluminium w cenie $449-$519; Apple Watch ze stali ($699- $1,459) oraz Apple Watch Edition z 18-karatowego złota w cenie od $13,000.

Apple Watch będzie zależny od iPhone’a, przynajmniej na początku. Zegarek nie ma jeszcze swojego slotu na kartę SIM i nie potrafi działać w pełni autonomicznie, chociaż będzie można wgrać do niego np. muzykę na 8 GB wbudowanej pamięci. Komunikacja będzie realizowana z wykorzystaniem telefonu.

Apple Watch będzie łączyć się z iPhone’m poprzez Bluetooth. Na urządzeniu będzie można uruchomić, oprócz software’u dostarczanego przez producenta, miniaplikacje będące częścią większych aplikacji do iPhone’a. W Apple Watch nie zaimplementowano klawiatury ekranowej, a obsługa ma opierać się na przesuwaniu palcem po ekranie, kręceniu koronką oraz wypowiadaniu komend głosowych.

Nie brakuje też wydajnych podzespołów.

W zegarku Apple znajduje się wydajny jak na urządzenie noszone na nadgarstku układ Apple S1, który ma dorównywać wydajnością procesorom zamontowanym w iPhone’ie kilka lat temu. Moc obliczeniowa będzie potrzebna do wygenerowania obrazu na ekranie o rozdzielczości 340 na 272 pikseli w wariancie 38 mm oraz 390 na 312 pikseli w wersji 42 mm.

W urządzeniu znalazł się oprócz modułu Bluetooth chip NFC. Apple wykorzystuje go w ten sam sposób, co w iPhone’ach. Nie pozwoli on czytać tagów, parować akcesoriów oraz przesyłać danych do innych urządzeń. NFC w Apple Watch będzie służyło tylko i wyłącznie do autoryzacji płatności zbliżeniowych Apple Pay w terminalach płatniczych. Tylko w Stanach liczba placówek handlowych akceptujących Apple Pay wzrosła do prawie 700 tysięcy.

zz applewatch2Apple Watch będzie pełnił rolę dodatku, a nie autonomicznego komputera. Pozwoli na odczytanie wiadomości, ale nie wyświetli już miniaturowej klawiatury ekranowej. Apple Watch będzie miał też swojego klienta Siri, a wydawanie poleceń głosowym może ułatwić korzystanie z gadżetu.

Interfejs, w którym na ekran główny składają się sześciokątne ikony ułożone w mozaikę, będzie można obsługiwać dotykiem, a koronka ma służyć do przybliżania i oddalania interfejsu.

Reasumując: z Apple Watch “operując z nadgarstka” można będzie: telefonować, czytać maile, odtwarzać muzykę, zdalnie otworzyć drzwi garażu, sterować urządzeniami w inteligentnym domu itp. Aplikacji na pierwszy inteligentny zegarek Apple’a powstają już tysiące. W listopadzie firma udostępniła środowisko deweloperskie WatchKit i od tego czasu napisano kilka tysięcy aplikacji, m.in. klienta WeeChat, linii lotniczych, sieci hotelarskich czy przewoźnika Uber. Apple Watch nie będzie miał bezpośredniego dostępu do internetu ale zapewni go iPhone, z którym inteligentny zegarek będzie współpracował.

Specjalna aplikacja da nam kontrolę nad treningami poprawiającymi sprawność fizyczną, monitorując aktywność użytkownika, pozwala m.in. na dobór odpowiednich ćwiczeń i diety.

zz applewatch3Apple Watch może odbierać wszystkie powiadomienia dostępne na iPhone’ie, łącznie z wiadomościami z portali społecznościowych i zapewnia dostęp do wirtualnego asystenta Siri. Dzięki aplikacji Apple Pay urządzenie to będzie można wykorzystać do płatności mobilnych. Nadejście wiadomości Apple Watch zasygnalizuje użytkownikowi puknięciem w nadgarstek. Akumulator powinien zapewnić funkcjonowanie inteligentnego zegarka przez 18 godzin, po czym potrzebne będzie ponowne naładowanie.

Zanim doszło do prezentacji powszechnie oczekiwanego inteligentnego zegarka, zapowiedziano nowego, cienkiego MacBooka. Ten notebook będzie miał tylko 13,1 mm grubości, ok. jednej czwartej mniej niż obecny MacBook Air, i zostanie wyposażony w wyświetlacz Retina o znacznie większej rozdzielczości. Akumulator, który będzie montowany w nowym notebooku, ma zapewnić energię elektryczną na cały dzień.