Raport ombudsmana demaskuje “taktyczne” praktyki Hydro One

Rynek Series marz 12, 2015 at 3:30 pm
Ombudsman Andre Marin

Ombudsman Andre Marin

Firma Hydro One czyli monopolistyczny dostawca energii elektrycznej w Ontario, została dokumentnie skrytykowana w najnowszym raporcie ombudsmana, ujawniającym jej liczne pomyłki w naliczaniu należności za prąd oraz fatalną obsługę klienta.

Ombudsman Andre Marin w swoim raporcie skrytykował też Hydro One za próby grożenia odłączeniem prądu tym klientom, którzy nie chcieli zapłacić, ponieważ uważali, że ich rachunki zostały zawyżone. Takie praktyki nie będą już dozwolone.

zz prad1

Dyrekcja Hydro One poinformowała, że owe pisemne groźby były zaledwie “taktyką pomagającą wyegzekwować należności” i nie pociągały za sobą realizacji tych gróźb.

Kiedy rok temu podjęto dochodzenie ombudsmana, liczba oficjalnych skarg na rządową korporację Hydro One przekraczała 10 tysięcy. Żadne inne dochodzenie biura ombudsmana nie odnotowało wcześniej podobnej ilości skarg.

- Pewien mężczyzna z London, ojciec 6-miesięcznego dziecka oraz noworodka zadzwonił do nas w panice, że Hydro One groziło mu odlączeniem prądu w Walentynki. Temperatura na zewnątrz sięgała tego dnia -21 stopni – powiedział Andre Marin, który wcześniej spotykał się z dyrektorem korporacji nalegając na powstrzymanie się od rozsyłania tego rodzaju zawiadomień ale to nigdy nie nastąpiło. Aż do opublikowania raportu ombudsmana.

Raport ujawnia wiele przypadków nadużyć ze strony Hydro One. Na przykład pobranie $8,390 z konta bankowego pewnej kobiety, która autoryzowała firmę do automatycznego ściągania opłat za energię. Wytłumaczono to “wyrównaniem”, ponieważ przez okres dwóch lat naliczano jej zbyt niskie rachunki.

Z kolei setki konsumentów narzekały nie tylko na zawyżone rachunki ale także na błędne i nielogiczne wyliczanie opłat, brak odczytów z licznika oraz liczniki z defektami (przeważnie były to tzw. smart meters).

Rachunki za zużyty prąd otrzymali nawet ludzie, których dom dawno temu spłonąl doszczętnie.

Firma Hydro One wydała oficjalny komunikat, w którym zapewniła, że konsumenci z nieprawidłowymi lub zakwestionowymi rachunkami nie będą nękani groźbami o odłączeniu.