Nowa Fundlandia – wzrost zachorowań na syfilis

Kanada Series marz 18, 2015 at 5:00 am
Stolica Nowej Funlandii St. John.

Stolica Nowej Fundlandii St. John’s.

Ministerstwo Zdrowia Nowej Fundlandii i Labradoru zaniepokojone jest znacznym wzrostem zachorowań na syfilis.

Zaraźne choroby weneryczne, które do tej pory wydawały się już pokonane znowu dają o sobie znać. We wschodniej prowincji Kanady odnotowano w ostatnich miesiącach 26 potwierdzonych przypadków kiły. W ostatnich tygodniach do lekarzy zgłosiło się kolejnych 15 chorych.

Większość zarażonych to mężczyźni w wieku od 20 do 49 lat. Wszyscy mieli stosunki seksualne z mężczyznami.

U dziesięciu chorych stwierdzono również obecność wirusa HIV.

testMinisterstwo Zdrowia prowincji, zwane w Nowej Funlandii Eastern Health, ostrzega przed gwałtownie rozprzestrzeniającymi się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ministerstwo zaleca wszystkim, którzy nie żyją w monogamicznym związku i którzy mają wielu partnerów seksualnych używanie prezerwatyw lateksowych, których użycie jest najbardziej bezpiecznym sposobem zapobiegania przenoszenia sie infekcji zarówno bakteryjnych (kiła) jak i wirusowych (HIV). Problem w tym, że prezerwatywy również nie dają stuprocentowej ochrony przed zarażeniem się tymi chorobami. Jedynym prawdziwie pewnym sposobem zapobieżenia zarażeniu się jest pozostawanie w związku monogamicznym lub wstrzemięźliwość płciowa. To jednak we współczesnym świecie obyczajowym postulat zbyt restrykcyjny i trudny do zrealizowania.

Dr David Allison z Eastern Health mówi, że w ciągu ostatnich lat liczba przypadków zarażenia syfilisem wzrasta z roku na rok.

- Jedynym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową jest informowanie opinii publicznej o zwiększonym ryzyku zachorowań gdy współżyje się z wieloma partnerami bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy – mówi dr Allison – Eastern Health ma nadzieję, że w ten sposób ograniczy możliwość dalszego rozprzestrzniania się infekcji kiły jak również HIV.

Eastern Health zachęca ludzi, którzy podejrzewają, że mogli się zarazić syfilisem aby zgłosili się do lekarza w celu wykonania odpowidnich testów. Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym krótszy i łatwiejszy jest powrót do zdrowia.