Czy Jacques Delisle to kolejna ofiara pomyłki sądowej?

Kanada Series marz 21, 2015 at 10:00 am
Jacques Delisle

Jacques Delisle

Federalny Minister Sprawiedliwości Peter Mac Kay “starannie rozpatrzy” wniosek o wszczęcie ponownego procesu sądowego w sprawie byłego sędziego Jacques’a Delisle skazanego na dożywocie za zamordowanie żony.

Obrońca James Locker ze Stowarzyszenia Obrony Niewinnie Skazanych (Association in Defence of the Wrongly Convicted) zwrócił się do ministra Mac Kay’a z prośbą o wszczęcie nowego procesu sądowego dla 79-letniego sędziego, ponieważ skazany zgodził się zeznawać.

Delisle został skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo pierwszego stopnia w 2012 roku. Jego żona, Nicole Rainville została znaleziona martwa w mieszkaniu w Quebecu w listopadzie 2009 roku. Śledczy stwierdzili, że śmierć nastąpiła na skutek rany postrzałowej w głowę. Miesiąc wcześniej Delisle przeszedł na emeryturę i zaprzestał pełnić funkcję sędziego w prowincyjnym Sądzie Apelacyjnym.

Delisle utrzymywał, że jego żona odebrała sobie życie z powodu depresji w jaką popadła z powodu złego stanu zdrowia. Nicole Raiville przeszła udar mózgu w 2007 roku, na skutek którego była częściowo sparaliżowana. Na kilka miesięcy przed śmiercią doznała również złamania kości biodrowej.

Mecenas James Lockyer

Mecenas James Lockyer

Zdaniem mecenasa Lockyera skazujący wyrok na Delisle był wynikiem “błędnej ekspertyzy kryminalistycznej”. Eksperci obrony, którzy przedstawili swoje wyniki badań twierdzili, że pani Rainville popełniła samobójstwo.

Na rozprawie sądowej Delisle zdecydował się milczeć. W opinii obrońcy “brak zeznań ze strony oskarżonego odegrał istotną rolę w niesłusznym werdykcie sądu.”

Jacques Delisle zdecydował się na milczenie na sali sądowej pod wpływem swoich dzieci, które prosiły go by nie ujawniał publicznie potencjalnie kłopotliwych i wstydliwych szczegółów z życia prywatnego rodziców.

Obecnie dzieci zmieniły zdanie. Dorosły syn sędziego, Jean Delisle, oświadczył w piątek, że on i jego siostra Helene czują się “częściowo odpowiedzialni” za sytuację w jakiej znalazł się ojciec.

Decyzja o wszczęciu ponownego procesu spoczywa w rękach Ministra Sprawieliwości Petera Mac Kay'a

Decyzja o wszczęciu ponownego procesu spoczywa w rękach Ministra Sprawieliwości Petera Mac Kay’a

- Jego i nasze obawy o wpływ zeznań na opinię o naszej rodzinie zaciążyły na przebiegu procesu – stwierdził Jean Delisle – Nie możemy jednak pogodzić się z tym, że nasz ojciec spędzi resztę życia w więzieniu za zbrodnię, której nie popełnił.

Mecenas Lockyer z Association in Defence of the Wrongly Convicted zwrócił się również do Centralnego Biura Kryminalistycznego (Centre for Forensic Science) w Toronto o ponowne przestudiowanie zebranych przez policję danych z miejsca śmierci pani Nicole Rainville. Chodzi o weryfikację ustaleń bliźniaczego biura kryminalistycznego z Quebecu. Dyrektor ośrodka ma podjąć decyzję w ciągu najbliższych tygodni.

- Wiele osób drwiąco mówi, że więzienia pełne są ludzi niesłusznie skazanych – przekonuje mecenas James Locker – Drwiny kończą się w chwili, gdy zrozumieją, że to samo może im się przydarzyć. To może się zdarzyć każdemu. Może się zdarzyć mnie, tobie, komuś tobie bliskiemu. W tym przypadku pomyłka sądowa zdarzyłą się byłemu sędziemu Sądu Apelacyjnego w Quebecu.