Jones: Nierówności doprowadzą do wojny, rewolucji lub większych podatków

Kanada Series marz 22, 2015 at 11:28 am

zz jones1 zz jones3W Vancouver odbyła się doroczna, 5-dniowa konferencja TED Talk, poświęcona nowym technologiom, nauce, ale także biznesowi i globalnej polityce. Przed tysięczną widownią (udział w niej tylko dla członków, kosztuje od $8.500 wzwyż) wystąpiło 70. prelegentów, a wśród nich guru światowej finansjery, miliarder Paul Tudor Jones II.

Jak podaje serwis Businessinsider.com, ten legendarny menadżer funduszu hedgingowego ostrzegł w trakcie konferencji, że rosnąca przepaść pomiędzy dochodami bogatych i biednych Amerykanów doprowadzi do wojny, rewolucji lub wyższych podatków. Finansista, którego majątek jest szacowany na 4,6 mld dolarów, wezwał firmy do większej społecznej odpowiedzialności.

- Ta prognoza jest łatwa do przewidzenia. Luka pomiędzy najbogatszymi, a najbiedniejszymi zostanie zamknięta. Historia zawsze tak robi. To zwykle dzieje się z trzech powodów – przez rewolucję, wyższe podatki lub wojnę – powiedział miliarder, który w trakcie swojego wystąpienia pochwalił również kapitalizm. Jednocześnie zwrócił jednak uwagę, że w jego mechanizmie nie zaszły w ciągu ostatnich lat konieczne zmiany. - Kocham ten system z powodu sukcesów i możliwości, jakie daje mnie i milionom innych osób. Widziałem wiele szalonych rzeczy na rynkach finansowych… I niestety z przykrością muszę poinformować, że już teraz możemy znaleźć się w uścisku, który z pewnością będzie jednym z najbardziej katastrofalnych dni w mojej karierze.

zz jones4Kolejnym problemem, na który zwrócił uwagę Tudor Jones II jest fakt, w jaki sposób firmy czerpią korzyści z zysków oraz ceny ich akcji. Aktualnie dochody firm w Stanach Zjednoczonych cały czas rosną, gdyż na tamtejszej giełdzie od dłuższego czasu panuje hossa. Jednak zdaniem finansisty nie jest to koniecznie dobre zjawisko.

- Wyższe marże nie zwiększają bogactwa społecznego. Faktycznie zaostrzają nierówność dochodów, a to nie jest dobra rzecz. 10 proc. topowych amerykańskich rodzin jest właścicielami 90 proc. akcji. Będą one miały jeszcze większy udział w zyskach przedsiębiorstw i jeszcze mniej bogactwa pozostanie dla reszty społeczeństwa.

W ocenie Tudora Jonesa nierówności dochodów będą takim samym poważnym problemem społecznym, jak długość życia, zachodzenie przez nieletnich w ciążę czy analfabetyzm. Dlatego firmy powinny prowadzić bardziej odpowiedzialną politykę. Finansista założył organizacje non-profit o nazwie „Tylko Kapitał”. Za jej pośrednictwem zamierza przeprowadzić badania wśród 20 tys. Amerykanów aby dowiedzieć się, jakie w ich odczuciu są kryteria poczucia sprawiedliwości. Wyniki zostaną opublikowane we wrześniu.

- Kapitalizm jest odpowiedzialny za wszystkie ważniejsze innowacje, dzięki czemu świat jest bardziej inspirujący i posiada wspaniałe miejsca do życia. Kapitalizm jest oparty na sprawiedliwości…Nie jestem przeciwko postępowi. Ale proszę o uznanie, że wraz ze wzrostem zamożności lub zysków powinna przyjść, musi…większa odpowiedzialność społeczna przedsiębiorstw.

Więcej o jego wystąpieniu i samej konferencji TUTAJ.