Marihuana medyczna dla wojskowych weteranów kosztuje rząd 4,3 mln

Lokalnie Series marz 22, 2015 at 4:00 pm
Clayton Goodwin przygotowuje swoją dawkę marihuany w mieszkaniu w Ottawie (CBC).

Clayton Goodwin przygotowuje swoją dawkę marihuany w mieszkaniu w Ottawie (CBC).

W ciągu zaledwie roku liczba byłych żołnierzy uprawnionych do zażywania marihuany leczniczej wzrosła czterokrotnie do 601 osób.

Jak informuje telewizja CBC, koszt zapewnienia marihuany na potrzeby żołnierzy-rekonwalescentów wyniósł w obecnym roku fiskalnym 4.3 mln dol, co oznacza 10-krotny skok w porównaniu z poprzednim rokiem.

Na początku ubiegłego roku budżetowego zakwalifikowano do tego programu tylko 116 weteranów, a rząd wydawał wtedy 416 tysięcy na marihuanę dla nich (wg informacji byłego ministra ds. weteranów Juliana Fantino).

Taki masowy wzrost pacjentów może stanowić szkopuł dla ministerstwa zdrowia. W końcu Health Canada ustawowo przestrzega przed zażywaniem marihuany. Podobnie jak rządzący Konserwatyści, którzy ośmieszyli lidera Liberałow Justin Trudeau za jego kampanię na rzecz legalizacji marihuany.

W oświadczeniu Veterans Affairs, rzeczniczka tego urzędu Janice Summerby opowiedziała się za kontynuacją rządowego programu tłumacząc, że rząd federalny ani nie promuje marihuany ani nie zachęca do jej zażywania ale pomaga kwalifikującym się weteranom, którzy mają receptę.