Spadają ceny mieszkań: TD Bank przewiduje cykliczny spadek

Nowości kwie 11, 2015 at 3:36 pm

Ceny mieszkań typu condo w Toronto osiągnęły swój szczyt i zaczynają spadać – prognozuje TD Bank w swojej najnowszej analizie rynkowej, w której deklaruje, że “trwający od dawna boom budowlany w mieście dobiega końca.”

I to pomimo faktu, że właśnie w tym tygodniu Toronto Real Estate Board odnotował 10-procentowy skok cen nieruchomości w największym mieście Kanady w ciągu ostatniego roku. Ceny domów jednorodzinnych wzrosły o oszałamiające 15,9% do przeciętnej 1.04 mln dol.

Ale ekonomiści z TD Banku przekonują, że trend się skończył, ponieważ w tym i następnym roku dojdzie do “nadmiernej podaży mieszkań typu condo” co szybko odbije się na rynku cenowym.

„Nie spodziewamy się katastrofy na rynku condo, ale należy liczyć się z cyklicznym spadkiem cen“ – czytamy w raporcie TD Banku.

„W styczniu i lutym tego roku ukończono trzy razy większą liczbę condos niź ich historyczna średnia“ – piszą ekonomiści Craig Alexander oraz Diana Petramala. Zwracają uwagę, że, mierzone w przeliczeniu na stopę kwadratową ceny kondominiów w Toronto już nie rosną i według ich oczekiwań ceny te spadną o 3-4% w ciągu najbliższych dwóch lat. To z kolei mogłoby zniechęcić inwestorów, którzy zaczną wyprzedaż stanu posiadania.

“CMHC szacuje, że 40 procent obecnie budowanych kondominiów znajduje się w posiadaniu inwestorów, którzy zamierzają je wynajmować. Jednak wiele z tych mieszkań może trafić do sprzedaży, wpychając rynek condo w głąb terytorium kupującego” – czytamy w raporcie.

Jego autorzy opublikowali wykres (poniżej) przedstawiający zarówno rekordowe poziomy w ilości budowanych mieszkań, jak i tych oddanych do użytku.

Obszar zakreślony na czerwono oznacza “nadmiar podaży”, powyżej oczekiwań nabywców.

zz domy1W przypadku jednorodzinnych domów wolnostojących raport przewiduje, że osłabienie cenowe na rynku condo wpłynie również i na nie, ponieważ kupującym będzie coraz ciężej przenieść się z kondominium do domu wolnostojącego. Różnica pomiędzy średnią ceną domu i condo wzrosła już w Toronto do rekordowego poziomu 289.000 dolarów.

Ale domów jednorodzinnych przybywa w Toronto niewiele. TD Bank zaznacza, że 80% wszystkich nowych budów to domy wielomieszkaniowe (multi-unit) i prognozuje, że ceny domów wolnostojących (w odróżnieniu od condos) będą nadal rosły, choć w nieco łagodniejszym tempie.

„Pomimo 20-procentowego skoku w ilości nowo rozpoczętych budów, jaki odnotowano w marcu, generalny trend ma od dwóch lat tendencję zniżkową, a tempo powstawania nowych domów zbliża się do poziomu recesji z lat 2008-2009“ – mówi najnowszy raport.

zz domy3