Adios Kanado! Toyota Corolla ucieka do Meksyku

Rynek Series kwie 15, 2015 at 12:05 pm
Nowe auta na parkingu fabryki w Cambridge

Nowe auta na parkingu fabryki w Cambridge

Koncern Toyota przeznaczy miliard dolarów na budowę montażowni samochodów w Guanajuato w Meksyku, gdzie przeniesie produkcję popularnych modeli Corolla z ontaryjskiej fabryki w Cambridge.

Meksykańska fabryka będzie miała zdolność do wypuszczenia 200 tysięcy aut rocznie, kładąc jednocześnie kres produkcji modelu Corolla w Kanadzie. A jest to wciąż jeden z najlepiej sprzedających się samochodów w kraju i był budowany w Kanadzie od otwarcia zakładu w Woodstock w 1980 roku. Od tego czasu zeszło tam z taśm ponad trzy miliony tych aut. Teraz wszystkie będą budowane albo w Meksyku albo w istniejącej już fabryce w stanie Mississippi.

Rav4 jest jednym modeli z samochodów, które Toyota buduje w Cambridge w Ontario

Rav4 jest jednym modeli z samochodów, które Toyota buduje w Cambridge w Ontario

Toyota twierdzi, że jej plany nie oznaczają końca zakładu w Cambridge/Woodstock, choć nie określa, które modele będą wytwarzane. Ostatnio zainwestowała tam 100 mln, co powinno stworzyć 400 nowych miejsc pracy i wprowadzić produkcję pojazdów hybrydowych oraz zwiększyć wydajność.

Zakłady w Cambridge będą nadal produkować model RAV4, wóz bardzo konkurencyjny w swoim segmencie. Cambridge South Plant będzie też nadal budować Lexusa RX 350 i 450h, których najnowsze modele zostały niedawno ogłoszone.

Pracownik w fabryce Toyoty w Mississippi

Pracownik w fabryce Toyoty w Mississippi

Pierwsze Corolle z linii meksykańskiej (od modelu 2020) zaczną zjeżdzać w roku 2019 r.

O tym w jakim kraju wyprodukowano dany samochód świadczy pierwsza cyfra lub litera numeru VIN:

  • USA: 1, 4 lub 5
  • Kanada: 2
  • Meksyk: 3
  • Japonia: J
  • Korea: K
  • Wlk. Brytania: S
  • Niemcy: W