Ontario sprzeda 60% Hydro One i pozwoli na piwo w sklepach

Rynek Series kwie 16, 2015 at 3:19 pm

zz beer2Liberalny rząd Ontario ogłosił dzisiaj, że aby zdobyć nowe środki budżetowe odsprzeda większą część Hydro One i zezwoli na sprzedaż piwa w kilkuset sklepach spożywczych. Wprowadzi również nowy podatek od piwa.

Zapowiedziane dziś zmiany będą wprowadzane w życie po uchwaleniu budżetu prowincji, co nastąpi 23 kwietnia. Premier Kathleen Wynne zapowiedziała, że pomimo wyprzedaży 60% Hydro One, rząd prowincji Ontario nadal pozostanie największym akcjonariuszem tego giganta energetycznego, a żaden inny udziałowiec nie będzie mógł kontrolować więcej niż 10 procent spółki.

Powiedziała też, że rząd będzie mieć prawo do powoływania większości członków zarządu, w tym prezesa, jak również prawo do odwoływania zarządu. zz beer5

- Rząd będzie de facto zachowywał kontrolę – powiedziała premier Wynne, która spodziewa się, że odsprzedaż Hydro One sektorowi prywatnemu przyniesie prowincji 4 mld dol. zysku.

Szefowa Hydro One, Sandra Pupatello zostanie wkrótce zastąpiona przez Davida Denisona, byłego prezydenta i dyrektora wykonawczego Canada Pension Plan Investment Board. Prowincja odsprzeda również udziały w Hydro One Brampton i połączy tę firmę z trzema innymi działającymi lokalnie – obejmującymi Hamilton, Mississaugę, Vaughan, Markham, Barrie i St. Catharines. Ruch ten pozwoli stworzyć drugiego co do wielkości dystrybutora energii elektrycznej w prowincji.

Partie opozycyjne ostrzegają, że wyprzedaż Hydro One będzie oznaczała wzrost cen energii elektrycznej. Czyli coś, przed czym Liberałowie ostrzegali, gdy Konserwatyści chcieli sprywatyzować te firmę już w 2002 roku. Tymczasowy przywódca PC, Jim Wilson oświadczył obecnie, że Liberałowie powinni przeznaczyć pieniądze zarobione z Hydro One na oddłużenie tej spółki (które wynosi 27 mld dol.). - Koszt tego długu wyniknie na rachunkach za prąd każdej rodziny w Ontario - prorokuje Wilson w swym oświadczeniu.

Sprzedaż alkoholu w sklepach spożywczych odbywa się nie tylko w wielu krajach świata, włącznie z USA, ale także w niektórych prowincjach Kanady

Sprzedaż alkoholu w sklepach spożywczych odbywa się nie tylko w wielu krajach świata, włącznie z USA, ale także w niektórych prowincjach Kanady

Ontario dopuści również do sprzedaży piwa w około 450 sklepach spożywczych i supermarketach, a w przyszłości również do sprzedaży wina.

Rząd będzie nadal właścicielem faktycznie monopolistycznej sieci LCBO, ale dojdzie do drastycznych zmian w sposobie handlowania przez prywatną sieć Beer Store. - Sieć Beer Store stała się de facto monopolem w rękach niewielkiej liczby przedsiębiorstw – powiedziała premier Wynne. - Dni takiego status quo i dni tego monopolu są policzone. zz beer4

A oto podstawowe zmiany dotyczące sprzedaży piwa w Ontario:

1. W „skupiskach miejskich“ zgodę na detaliczną sprzedaż piwa otrzyma 450 placówek handlowych. W przybliżeniu jest to liczba równa ilości sklepów sieci Beer Store w prowincji.

2. Nowy podatek od piwa przyniesie prowincji 100 milionów dolarów rocznie. Podatek wyniesie około jednego dolara za opakowanie 24 szt. piwa, ale browary z najlepiej sprzedających się marek nie będą mogły podnosić cen przez najbliższe 2 lata. Po tym okresie wzrost cen ma być ograniczany stopą inflacji.

3. Wyroby ontaryjskich browarów lokalnych mają być lepiej dostępne i bardziej eksponowane w sklepach Beer Store (więcej miejsca na półkach, wspólny marketing).

4. Na próbę zostaną wprowadzone do sprzedaży w sieci LCBO zestawy 12 piw w opakowaniu (dotychczas tylko 6). Dotąd dwunastopaki sprzedawane były wyłącznie w Beer Store. zz beer3

5. Mianowany zostanie specjalny rzecznik (Beer ombudsman) do rozpatrywania skarg ze strony zarówno browarów jak i konsumentów.

6. Sieć Beer Store przeznaczy 100 mln dolarów w ciągu 4 kolejnych lat w celu zwiększenia satysfakcji klienta i poprawienia wyglądu sklepów oraz rozszerzenia asortymentu. Liberałowie określają obecne zmiany jako przełomowe i największe jeśli chodzi o obrót alkoholem od czasów zniesienia prohibicji w latach 20.