Ghomeshi stworzył w pracy piekło, choć na zewnątrz wszystko wyglądało pięknie

Lokalnie Series kwie 17, 2015 at 10:00 am
Jian Ghomeshi

Jian Ghomeshi

Podczas produkcji programów Ghomeshiego CBC nie zapewniła pracownikom “bezpiecznego, wolnego od lekceważącego i obraźliwego zachowania miejsca pracy” – stwierdza raport przygotowany na zlecenie kierownictwa CBC przez niezależnego prawnika Janice Rubin.

Raport powstał po pięciu miesiącach od głośnego skandalu związanego z popularnym prezenterem radiowym i telewizyjnym Jianem Ghomeshim. Jak już pisaliśmy Ghomeshi został w październiku zwolniony dyscyplinarnie z pracy po tym, jak wyszło na jaw w jaki sposób traktował współpracowników, zwłaszcza pracujące z nim kobiety. Został też oskarżony o molestowanie seksualne, a w kilku przypadkach o zmuszanie do współżycia seksualnego w formie, na którą nie godziły się jego partnerki.

Janice Rubin

Janice Rubin

Janice Rubin, prawnik z doświadczeniem w dziedzinie molestowania w miejscu pracy pisze w raporcie, iż zachowanie Ghomeshiego naruszało standardy jakie przyjęła korporacja CBC. Ghomeshi “stworzył w miejscu pracy atmosferę zastraszania, upokorzenia, wrogą wobec pracowników”.

“Mniej częste, ale potwierdzone w  niewielkiej liczbie przypadków było molestowanie seksualne” – czytamy w raporcie, w którym prawniczka podkreśla jednocześnie, że zarząd korporacji nie wiedział o jakichkolwiek skargach i zarzutach w tej kwestii.

Podczas pięciomiesięcznego dochodzenia Rubin rozmawiała z 99 pracownikami CBC. Siedemnaście osób, w tym Ghomeshi nie zdecydowało się na rozmowę. Udział w dochodzeniu był dobrowolny.

Autorka raportu stwierdziła, że nie ma dowodów na to, że kierownictwo stacji znało zarzut molestowania seksualnego wobec pracowniczki w 2010 roku, ale zaznaczyła, że osoba ta zwróciła sie o pomoc do związku zawodowego, któremu “nie udało się poprawnie zareagować”.

Prezes Canadian Media Guild, Caramel Smyth powiedziała, że nie wie nic o sprawie, o której pisze Rubin i w jaki sposób prawniczka doszła do takiego wniosku, ale przyznała iż “prawdą jest, że mogliśmy działać lepiej”.

Hubert Lacroix

Hubert Lacroix

Podczas czwartkowej telekonferencji z dziennikarzami prezydent CBC Hubert Lacroix i Heather Conway, wiceprezydent odpowiadzialna za programy angielskojęzyczne w CBC wyrazili głębokie ubolewanie z powodu tego co się stało. Wystosowali też przeprosiny dla pracowników korporacji i Kanadyjczyków.

W swoim raporcie Rubin stwierdza trzy przypadki, w których zarząd nie podjął żadnych kroków dotyczących nagannego zachowania Ghomeshiego, mimo napływających sygnałów.

W oświadczeniu wydanym po raporcie szefowa CMG stwierdziła, że związki zawodowe “popierają wszelkie wysiłki, które zapewnią, że nasze miejsca pracy będą wolne od molestowania, a proces uzyskiwania pomocy ze strony związku będzie jasny, uczciwy i skuteczny”.

- Nikt nie powienien cierpieć prześladowania w pracy w 2015 roku – stwierdziła Caramel Smyth.

W czasie ogłoszenia raportu CBC poinformowało, że z pracy zwolnieni zostali dwaj menadżerowie pracujący a CBC Radio – Chris Boyce, odpowiedzialny za program radiowy i Todd Spencer, zajmujący się kadrami w stacji radiowej.

Prawnicy Jiana Ghomeshiego stwierdzili, że ich klient nie będzie komentował treści raportu.

Ponieważ kilka kobiet molestowanych przez Ghomeshiego zgłosiło sprawę na policję, prezenter stanął wobec ośmiu zarzutów napaści seksualnej i jeden o próbę uduszenia partnerki podczas stosunku seksualnego. Ghomeshi sam przyznał, że lubił ekstremalne formy współżycia seksualnego, w tym stosunki sado-masochistyczne, ale podreślał, że odbywały się one za każdym razem za zgodą obojga partnerów.

Ghomeshi został aresztowany po czym wypuszczony za kaucją w wysokości 100 tysięcy dolarów pod licznymi warunkami. 28 kwietnia ma stanąć przed sądem.

Oskarżony i jego prawnicy twierdzą, że jest on niewinny, co chcą udowodnić przed sądem.