Fatwa islamskich imamów z Calgary

Kanada Series kwie 17, 2015 at 6:00 am
fatw

Imamowie modlą się przed ogłoszeniem fatwy

Grupa muzułmańskich duchownych z Calgary chce powstrzymać młodych, którzy zwiedzeni ideologią wypaczonego islamu wyjeżdżają do Syrii, by wesprzeć Państwo Islamskie.

Jak donosi AFP jedną  z młodych osób, które zasiliły ISIS jest Kanadyjka Gill Rosenberg. Na Facebooku napisała, że wszystko, co piszą media o państwie islamskim to kłamstwo (bullshit)

Jak donosi AFP jedną z młodych osób, które zasiliły ISIS jest Kanadyjka Gill Rosenberg. Na Facebooku napisała, że wszystko, co piszą media o państwie islamskim to kłamstwo (bullshit)

Coraz więcej młodych mieszkańców Kanady bardziej interesuje państwo islamskie niż ich własne. Terroryści z ISIS umiejscowieni z ich punktu widzenia gdzieś na końcu świata oferują nowy model rządów (kalifat), nowe zasady kultury, a w zamian za dołączenie do swojej organizacji mogą czasami zapewnić także kosztowne prezenty w postaci domów z darmową elektrycznością i wodą. Nie trzeba za nie płacić żadnego czynszu.

Trend niepokoi agencje odpowiedzialne za bezpieczeństwo, ale tworzy także bardzo niekorzystny wizerunek samego islamu, religii, która oparta jest na pokoju i sprawiedliwości. Dlatego duchowni z Calgary stają do walki o sumienia i życia młodych Kanadyjczyków.

John Maguire, dwudziestolatek z Ottawy wyjechał do Syrii, by wesprzeć ekstremistów. Zginął w ubiegłym roku.

John Maguire, dwudziestolatek z Ottawy wyjechał do Syrii, by wesprzeć ekstremistów. Zginął w ubiegłym roku.

Jako metodę dotarcia do ich zdrowego rozsądku wybrali fatwę, zgodnie z islamem mającą zawierać prawidłowe wytyczne obowiązujące wiernych wobec określonej sprawy. Błędnie jest utożsamiana z klątwą. Fatwa to zestaw instrukcji, która pozwala uporać się z problemem czasem zbyt skomplikowanym dla pojedynczego człowieka lub dla większej grupy. Wydają ją uczeni w Koranie imamowie.

37 duchownych kanadyjskich, a także jeden z amerykańskiego Teksasu podpisało się pod fatwą wobec młodych ludzi jadących do szeregów ISIS. W ostatnich miesiącach co najmniej 12 osób opuściło Albertę wybierając terrorystów. Duchowni przestrzegają przed podążaniem za islamem w wersji niekontrolowanej, wypaczonej przez ekstremistów. Nazywają ich praktyki zwodniczymi. Inicjatywa pojawia się w Calgary nieprzypadkowo, ponieważ w mieście społeczność muzułmańska wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich 20 lat. Od 2010 roku burmistrzem jest Naheed Nenshi, pierwszy muzułmanin wybrany na tak wysokie stanowisko w Kanadzie. W 2013 roku wybrano go na drugą kadencję z poparciem 74 proc.
Fatwa od imamów z Calgary na razie nie została skomentowana przez Państwo Islamskie.

 

(na podst. Rz.)