Czy firma Apple przełamie opór kanadyjskich banków?

Rynek Series kwie 18, 2015 at 10:00 am

appa

Mobilny system płatności Apple Pay ma od listopada funcjonować w Kanadzie – zapowiada firma Apple. Nie wiadomo jednak, czy na tę formę płatności zgodzą się kanadyjskie banki.

Płatność za zakupy w sklepach miałaby się odbywać za pomocą telefonu komórkowego iPhone lub zegarków iWatch poprzez zbliżenie ich do czytnika. Technologia ta stosowana jest od jesieni ubiegłego roku w USA.

Firma Apple prowadzi obecnie rozmowy z sześcioma największymi kanadyjskimi bankami na temat wdrożenia technologii w Kanadzie. Są to BMO, CIBC, National Bank, RBC, Scotiabank i TD Canada Trust. Jeżeli rozmowy okażą się owocne, to po raz pierwszy system płatności Apple Pay przekroczy granicę Stanów Zjednoczonych.

Kanadyjskie banki nie są jednak usatysfakcjonowane działaniem systemu i nie są pewne, jakie konsekwencje dla nich samych pociągnie wprowadzenie nowej technologii.

W ubiegłym miesiącu dyrektor generalny RBC, David McKay ostrzegł, że banki kanadyjskie są “na kolizyjnym kursie” z firmami usiłującymi wprowadzić systemy płatności mobilnych takich jak Apple Pay czy Google Wallet Pay.

- Ostatnią rzeczą, którą chcemy mieć między bankiem a klientem jest pośrednik – stwierdził na spotkaniu finansistów w Nowym Jorku.

Osobną kwestią jest bezpieczeństwo płatności mobilnych. Banki kanadyjskie stworzyły konsorcjum i zatrudniły firmę McKinsey & Co. by opracowała specjalny system zabezpieczeń płatności za pomocą Apple Pay.

Apple-Pay-mainW USA, gdzie system działa dokonano bardzo wielu oszustw, a banki miały duże problemy z weryfikacją autentyczności numerów kart kredytowych świadczonych na rzecz firmy Apple Pay.

Banki starają się przekonać Apple by stworzyła drugi, dodatkowy środek zabezpieczający przed nadużyciami – na przykład specjalny kod, który miałby być wysyłany drogą esemesową, lub wymóg, by użytkownik logował się do serwisu bankowości mobilnej.

Apple nie chce się na takie rozwiązania zgodzić argumentując, że spowolniłoby to znacznie proces płacenia telefonem komórkowym, a więc odebrałoby całą korzyść i wygodę, jaką mają klienci z używania płatności mobilnej.

Tak więc nie wiadomo, czy zapowiedzi Apple, iż od listopada będzie można w Kanadzie płacić iPhonem okażą się realne. Nie wiadomo też, czy i które banki przystąpią do systemu.