Na co wydamy pieniądze – budżet Ontario na rok 2015

Nowości Series kwie 25, 2015 at 4:53 am
Premier Ontario Kathleen Wynne i minister finansów prowincji Charles Sousa biją sobie brawa po ogłoszeniu budżetu Ontario na 2015 rok.

Premier Ontario Kathleen Wynne i minister finansów prowincji Charles Sousa biją sobie brawa po ogłoszeniu budżetu Ontario na 2015 rok.

Wczoraj minister finansów Ontario, Charles Sousa ogłosił rządowy plan budżetowy prowincji na rok 2015.

Oto jego najważniejsze punkty:

  • Deficyt Ontario zostanie obniżony z 10,9 miliardów dolarów do 8,5 miliardów w latach2015-2016 z perspektywą obniżenia go w kolejnym sezonie budżetowym o 4,8 miliardów dolarów. Sousa ogłosił, że chce osiągnąć zrównoważenie budżetu w latach 2017-2018.
  • Cały budżet prowincji wynosi 131,9 miliardów dolarów. Z czego rząd chce wyadać 120,5 miliardów na bieżące wydatki i inwestycje, a 11,4 miliardów na odsetki od zadłużenia prowincji, której dług w bankach wynosi 298,9 miliardów dolarów.
  • Na projekty infrastrukturalne takie jak rozbudowa autostrad na północy Ontario i szybki transport publiczny rząd chce przeznaczyć 11,9 miliardów dolarów. Jest to część zaplanowanego na dziesięć lat projektu rewaloryzacji infrastruktury komunikacyjnej prowincji, która przewiduje wydanie w tym okresie na ten cel 130 miliardów.
  • Rząd dołoży dodatkowe 200 milionów dolarów do 10-letniego funduszu na stypendia korporacyjne w zamian za zatrudnienie, na który przewiduje wydać w sumie 2,7 miliardów dolarów.
  • Firmy ubezpieczeniowe będą musiały dawać kierowcom zniżki za używanie opon zimowych. Jednocześnie standardowy czas trwania świadczeń medycznych i rehabilitacyjnych zostanie skrócony z dzisięciu lat do pięciu dla wszystkich wnioskodawców, z wyjatkiem dzieci.
  • Z 9 miliardów dolarów, jakie rząd zamierza uzyskać ze sprzedaży 60 procent Hydro One, 4 miliardy zostanie przeznaczone na rozwój transportu publicznego.
  • 100 milionów dolarów ma wynieść zysk z nowego podatku od piwa sprzedawanego w całej prowincji w ramach planu modernizacji, która zezwoli na sprzedawanie tego trunku w normalnych sklepach pożywczych w tzw. “sześciopakach”.
  • Na opiekę zdrowotną wydane zostnie 50,8 miliardów dolarów. Suma ta stanowi największą część wydatków publicznych w prowincji. W ciągu najbliższych trzech lat mają one wzrosnąć o 1,9 procent.
  • 25,2 milardów dolarów wydane zostanie na edukację w szkołach podstawowych i średnich. Wydatki te mają wzrastać o 2 procent rocznie. Środki przeznaczone na edukację powyżej szkoły średniej pozostaną na niezmienionym poziomie i wynosić będą 7,8 miliardów dolarów.
  • Wszystkie wydatki na inne cele zostaną średnio zmniejszone o 5,5 procent. Tak również będzie w następnych latach do czasu zrównoważenia budżetu prowincji.

Z całością budżetu prowincji można się zapoznać TUTAJ.