Michał Adamski

Odeszli ostatnio Series kwie 25, 2015 at 1:09 pm

ADAMSKI, MICHAL Po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 86 lat zmarł znany polonijny filmowiec dokumentalista Michał D. Adamski.

Pochodził z Sieradza, gdzie urodził się 29 września 1928 roku. W wieku 13 lat wywieziony na niewolniczą pracę do hitlerowskich Niemiec. Po uwolnieniu przez 3 lata studiował inżynierię w Polskiej Wyższej Szkole Technicznej w Esslingen (RFN).

Po przyjeździe do Kanady w lutym 1948 roku z czasem poświęcił się całkowicie nowej pasji – filmowaniu. Po skończeniu kursu filmowego na York University w roku 1976 zaczął kręcić filmy dokumentalne, krajoznawcze oraz reportaże. „For Your “Freedom and Our“, “Rescued form Death in Siberia“,“The Betrayal of Poland“,“Z kamerą przez Kanadę“,“Warsaw, Past and Present“,“Kraków and the Carpathian Foothills“ – to tylko niektóre tytuły (zobacz linki poniżej).

Za animowane filmy “Of Kings and Criminals“ i “Merry Christmas“ otrzymał nagrody filmowe ASIFA i SCCA.

zz adamski1Był wielkim patriotą. Kochał Polskę i Polaków, co wyrażał poprzez dokumentowanie kamerą życia Polaków w Kanadzie. Wieloletni członek Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie oraz SPK, gdzie prowadził sekcję filmową.

Zrealizował dziesiątki filmów. Co najmniej 30 tytułów dostępnych jest na wideo lub DVD w wielu bibliotekach, m.in. w Toronto Public Library oraz w Polskim Instytucie Naukowym przy Uniwersytecie McGill w Montrealu.

(tp)