Jazda w stanie nietrzeźwym

Fachowiec Radzi Poradnik Series kwie 27, 2015 at 4:01 pm

Adwokat radzi: Jazda w stanie nietrzeźwym  

 

zz drunk2Torontoński adwokat Krzysztof Szopiński dzieli się swoją wiedzą na temat kanadyjskich kodeksów i konsekwencji wynikających z ich naruszania.

- Wśród Pańskiej klienteli z pewnością większą część stanowią rodacy. Czy w tej grupie udałoby się wyszczególnić taki rodzaj przestępstw czy wykroczeń karnych, które przydarzają się nam najczęściej?

- W przypadku prawa karnego zdecydowanie najwięcej przypadków dotyczy jazdy pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwym. Na drugim miejscu, niestety, będą to pobicia, przemoc w rodzinie.

- Poświęćmy uwagę tej pierwszej kategorii. Jazda w stanie nietrzeźwym przydarza się naszym rodakom zatrważająco często, choć przecież doskonale wszyscy wiedzą, jakie są jej konsekwencje…

- No właśnie nie wydaje mi się, że zdajemy sobie sprawę z konsekwencji. Z tego, że grozi odebranie prawa jazdy na przynajmniej 12 miesięcy w przypadku skazania lub przyznania się do winy. Panuje tu wiele nieporozumień i mitów. Na przykład wiele osób uważa, że mimo utraty prawa jazdy, będą mogli nadal siadać za kierownicą w jakichś uzasadnionych okolicznościach, albo np. dojeżdzać do pracy. Jeżeli ktoś zostanie skazany – nigdy nie będzie takich możliwości.

- Czy to dotyczy generalnie wszystkich pijanych kierowców czy tylko takich, którzy popełnili wypadek?

- Dotyczy wszystkich zatrzymanych nietrzeźwych bez względu na to czy brali udział w wypadku, czy tylko sobie gdzieś jechali, czy tylko usiedli w fotelu za kierownicą nie ruszając nawet z miejsca. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak drastyczne potrafią być konsekwencje.

- Nie rozumiem. Czyli nietrzeźwy kierowca, który ucina sobie drzemkę na parkingu nie wkładając nawet kluczyków do stacyjki również popełnia wykroczenie?

- Jak najbardziej. Człowiek za kierownicą jest uważany za tego, który ma kontrolę nad pojazdem. Już wtedy ryzykujemy oskarżenie i rozprawę, z której przecież trzeba się wybronić. Nawet jeżeli kierowca prześpi się na tylnym siedzeniu, w dalszym ciągu naraża się na zarzut ze strony policji i na zawieszenie prawa jazdy na 3 miesiące. Będzie musiał bronić się w sądzie i nawet jeśli założymy, że wyjdzie z tego obronną ręką, to przecież poniesie koszty obrony prawnej, no i przez 3 miesiące nie będzie miał prawa jazdy. Gra nie jest warta świeczki. Jeżeli jest się nietrzeźwym w swoim samochodzie to dobrze jest zadbać o to, aby był w nim również ktoś trzeźwy w roli kierowcy.

zz kierowca- Myślę, że większość kierowców nie zdaje sobie sprawy, że można zostać skazanym za prowadzenie, w ogóle nie prowadząc samochodu.

- Nie za prowadzenie, ale za kontrolowanie pojazdu. Generalnie mogą to być różne sytuacje z udziałem alkoholu, np.:

- nietrzeźwy kierowca nie musi prowadzić, ale kontroluje, odpowiada za pojazd,

- nietrzeźwy kierowca prowadzi samochód,

- kierowca nie przechodzi testu alkometrem (powyżej 0.8‰).

Konsekwencje wszystkich trzech sytuacji są w zasadzie identyczne.

- A jeżeli jeszcze do tego dojdzie wypadek?

- To wówczas zarzuty będą jeszcze poważniejsze, zwłaszcza jeżeli została wyrządzona komuś krzywda cielesna.

- Jaki jest możliwy scenariusz zatrzymania takiego kierowcy podczas rutynowej kontroli, którą policja przeprowadza okresowo na drogach i w jaki sposób określana jest wówczas nasza trzeźwość lub jej brak?

- Jeżeli policjant na drodze uważa, że ma powód, aby zażądać dmuchnięcia w tester trzeźwości, to z pewnością poprosi o to na podstawie naszego zachowania (mętny wzrok, bełkotliwa mowa, chuch). W Ontario policja ma prawo zatrzymać kierowcę, jeśli podejrzewa go o nietrzeźwość. Test probierza na drodze, w Polsce zwanego “balonikiem”, a tu ASD (w odróżnieniu od alkomatu na komisariacie nazywanego breathalyzer), pokazuje policjantowi tylko trzy opcje: pass (do 0.5‰), warn (0.5-1‰, co uprawnia do zawieszenia prawa jazdy na 24 godziny) oraz failed (powyżej 1.0‰). W tym ostatnim przypadku kierowca będzie aresztowany i zawieziony na posterunek żeby w ciągu nie dłuższym niż dwie godziny od zatrzymania zostać poddanym dodatkowemu testowi fachowym alkomatem stacjonarnym (breathalyzer), dokładnie mierzącym stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzieje się tak dlatego, że ten wcześniejszy test co prawda wykazuje coś, ale nie jest na tyle precyzyjny, aby być dowodem w sądzie.

zz drunk3- Czy można odmówić poddania się temu testowi?

- Można ale jest to bez sensu, ponieważ wymierzona kara będzie taka, jakby test wykazał najwyższe notowania. Odmowa równa się wynikowi powyżej 0.8 promila. Proszę pamiętać, że pewne cechy zachowania już zaświadczają o nietrzeźwości. Punkt widzenia sądu jest taki, że jeżeli zdolność kierowcy do prowadzenia pojazdu została ograniczona z powodu nadużycia alkoholu lub innych środków odurzających to wcale nie musi to być określone promilami.

- Jak ma się do tego badanie krwi?

- Na ogół krew pobiera sie od osób nieprzytomnych czy rannych w wypadku. Jest to dosyć kontrowersyjne, ponieważ policja musi zwrócić się o wykonanie testu przez służby medyczne. Nie przytrafia się to zbyt często.

- W którym momencie podczas opisywanych sytuacji mamy prawo do skorzystania z obrony prawnej?

- Dopiero na posterunku policji, przed przejściem testu delikwent informowany jest o swoich prawach, w tym o prawie do pomocy prawnej. Ważne jest wówczas to, aby naciskać na prawo kontaktu z adwokatem, zwłaszcza jeżeli dana osoba nie posługuje się za dobrze angielskim. Należy to oznajmić policji i poprosić o skontaktowanie z adwokatem mówiącym po polsku lub poprzez tłumacza. Sad Najwyższy orzekł, że jeżeli ktoś nie domaga się swoich praw, nie będzie mógł powoływać się post factum na fakt, iż jego prawa zostały pogwałcone. Jeżeli policjant oznajmia nam, że mamy takie a takie prawa, należy odpowiedzieć: – “Tak, chcę z tego skorzystać…”.

- Czy w przypadku “nie zaliczenia” testu trzeźwości, adwokat jest w stanie ocalić nas od natychmiastowego aresztu?

- Przede wszystkim podpowie co zrobić, aby nie popełnić dalszych, kosztownych błędów. Tu gdzie są indywidualne przypadki, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wkraczamy już na obszar prawa konstytucyjnego i kwestii pewnych procedur policyjnych. Ale oczywiście może się zdarzyć, że dzięki temu, iż mamy prawnika, policja może nas zwolnić z komisariatu prawie natychmiast po podpisaniu formularza zobowiązującego do stawiennictwa w sądzie i na zdjęcie odcisków palców. W ten sposób można wyjść od razu z pominięciem procedur za kaucją, która wiąże się przecież z wcześniejszym spędzeniem co najmniej jednej nocy w areszcie.

- O to jak działa system kaucji i poręczeń cywilnych zapytam innym razem. Dziękuję za rozmowę.

Z mec. Krzysztofem Szopińskim rozmawiał Tomasz Piwowarek

Mec. Szopiński

Mec. Szopiński

Krzysztof Szopiński przybył z Polski do Kanady w wieku 13 lat. Tu ukończył studia prawnicze, ale praktykował zarówno w Kanadzie, jak i w Polsce, pracując m.in. dla Ambasady Kanady w Warszawie. W Toronto prowadzi od 14 lat wielodyscyplinarną kancelarię adwokacką w zakresie zarówno prawa karnego, jak i cywilnego, a także rodzinnego, imigracyjnego i handlowego. Biuro przy 112 Adelaide St. East świadczy również usługi notarialne. Tel. 416-368-3999.

 

zz drunk1Czy wiesz, że…

* … Ontario jest pierwszą prowincją w Kanadzie, która wprowadziła metodę unieruchamiania pojazdu przy pomocy wydechu powietrza zawierającego alkohol. Urządzenia takie, blokujące system zapłonowy w przypadku pijanego kierowcy, instalowane są “alkoholowym recydywistom” na mocy wyroku sądu. Kierowca, który nie wyrazi na to zgody, może utracić swój samochód.

* … Polacy nie mają najlepszej opinii u kanadyjskiej policji pod względem trzeźwości za kierownicą. Chociaż nie udostępnia się odpowiednich statystyk, to jednak policjanci powołują się na nie w prywatnych rozmowach. Kilka lat temu sam konsul generalny RP w Vanvouver oskarżony został o spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu (z udziałem wozu straży pożarnej).

* … Zgodnie z ustawodawstwem obowiązującym w Ontario nietrzeźwi kierowcy narażają sie na utratę pojazdów (samochodów, motocykli czy skuterów śnieżnych), które prowadzili po spożyciu alkoholu. Dotyczy to zwłaszcza recydywistów. Sąd ma prawo wydać taką decyzję, kiedy kierowca miał zawieszone prawo jazdy z powodu alkoholu przynajmniej dwa razy w ciągu minionych 10 lat.

* … Pojazd notorycznie nietrzeźwego kierowcy może zostać sprzedany, zaś ewentualne ofiary popełnionego przez niego wypadku mogą dochodzić rekompensaty finansowej ze sprzedaży pojazdu.

* … Ustawodawstwo ontaryjskie zezwala na odebranie kierowcy pojazdu za szczególnie niebezpieczne wykroczenia drogowe, jak np. ściganie się czy przekraczanie dowolonej prędkości o 50 i więcej km/godz.

* … Sąd może zabronić kierowcy korzystania z pojazdu, ale może również zwrócić pojazd kierowcy, jeżeli zgodzi się on na zainstalowanie urządzenia, które uruchamia pojazd dopiero po każdorazowym pozytywnym przejściu testu wydychanego powietrza.