Nowy głównodowodzący

Kanada kwie 27, 2015 at 2:29 pm

Jonathan Vance zz vance2 zz vance3Doświadczony w wielu operacjach militarnych w kraju i za granicą gen. Jonathan Vance zostanie nowym głównodowodzącym armii (szefem Sztabu Obrony Kanady) czyli obejmie najwyższe stanowisko wojskowe.

Gen. Vance będzie następcą przechodzącego na emeryturę gen. Toma Lawsona, który z kolei obejmował tę funkcję w roku 2012 w miejsce cenionego dowódcy polskiego pochodzenia, syna andersowca, Walta Natynczyka. Gen. Lawson, były pilot myśliwca, ogłosił na początku tego roku, że ustąpi po dwóch i pół roku.

Zdaniem premiera Harpera, gen. Vance przejmuje stanowisko w bardzo ważnym momencie, kiedy kraj należy do koalicji zwalczającej ekstremistów w Iraku i Syrii, i kiedy podejmowane są działania mające na celu uspokojenie wschodnich sojuszników europejskich w obliczu rosyjskiej agresji.

- Jestem pewien, że gen. Vance wykona ogromną pracę dla tej ważnej instytucji narodowej – powiedział premier, który dodał, że do zmiany dojdzie za kilka miesięcy.

Generał Vance dwukrotnie prowadził kontyngent armii kanadyjskiej w Kandaharze podczas wojny w Afganistanie (2009, 2010). Był także szefem operacji strategicznych w Ottawie, a obecnie służy jako dowódca sił operacyjnych i często wypowiada się na temat misji bojowych przeciwko Państwu Islamskiemu.