Miron: hard rockowy rodzynek

Polacy w Kanadzie kwie 30, 2015 at 5:25 pm

zz mironNa rynku płytowym ujazała się niecodzienna płyta, która ucieszy miłośników hard rocka. Jest dziełem polsko-kanadyjskiej grupy Miron, prowadzonej przez Mirka Wysockiego, z udziałem wokalisty z górnej półki kanadyjskiej sceny rockowej – Phila Naro.

Jest perfekcyjnie pomyślana, zagrana i wydana. Album „Lacrimosa“ to 10 drapieżnych numerów zagranych z myślą o wymagającym słuchaczu, który wychowywał się na muzyce Deep Purple i AC/DC ale także Metalliki czy Judas Priest.

zz miron5Jej największym atutem, a zarazem cechą nadającą indywidualności są gitary Mirona oraz wokal Phila Naro. Naro ma na koncie współpracę z zespołami Druckfarben, Intermission czy Kings. Nagrywał również płyty wspólnie z byłą królową kanadyjskiego rocka Lee Aaron, popowym Gowanem czy słynnym amerykańskim basistą Billy Sheehanem. Spektrum jego zainteresowań jest szerokie i sięga aż po metal ale chyba najlepiej czuje się w rocku progresywnym.
Z kolei autor całości repertuaru czyli Miron najlepiej czuje się w ostrym, klasycznym hardrockowym sosie, w którym mocno miesza swoim wiosłem. Do przyrządzania tego bardzo pikantnego sosu zaprosił za bębny kolegę z zespołu Mr. System – Chrisa Łysiaka (D/Vision) oraz basistę Stana Miczka (Sass Jordan, Honeymoon Suite, Harem Scarem). Wszyscy grają porywająco, ale to Miron elektryzuje ekspresyjnymi solówkami.

zz miron2Płytę otwiera, zgodnie z tytułem, fragment mozartowskiej mszy żałobnej i jest to jedna z nielicznych enklaw łagodności. Później… coraz mniej tam spokojnego oddechu i nawet utwory ze zwodniczym balladowym preludium przemieniają się w końcu w kipiące energią gejzery.

Oddzielną pochwałą warto wyróżnić bezbłędną produkcję studyjną płyty, mastering (Nick Blagona, miksujący płyty Deep Purple, The Police i Rush) oraz jej zaskakująco profesjonalną, dopieszczoną grafikę o jaką mogłyby się poszczycić najlepsze wydawnictwa. W dobie ucieczki muzyki w Krainę Downloadu debiut płytowy grupy Miron jest wyjątkowym rodzynkiem. I ostrym jak brzytwa.

T. Piwowarek

Więcej: na stronie mironband.com