Omar Khadr na wolności po 13 latach

Kanada maj 7, 2015 at 3:35 pm

zz khadr1Pomimo desperackich prób prawnego zablokowania decyzji sądu przez rząd Kanady, Omar Khadr, najsłynniejszy dziś więzień w tym kraju, wyszedł o godzinie 14:03 (EST) na wolność po 13 latach spędzonych w Guantanamo, różnych więzieniach USA i Kanady.

Jako młody 15-letni chłopiec, będąc obywatelem Kanady, Khadr trafił w 2002 roku do Afganistanu, z którego pochodzi jego pakistańska rodzina. Ojciec, będący członkiem Al-Kaidy wyszkolił syna w tworzeniu ładunków wybuchowych i wysłał do jednego z oddziałów.

15-latek zabił granatem ręcznym sierżanta Christophera Speera podczas ataku sił specjalnych USA na jeden z budynków zajmowanych przez rebeliantów we wschodnim Afganistanie. Został schwytany i przewieziony do szpitala, bo w walce stracił jedno oko i został dwa razy postrzelony w plecy.

Po ponad 10 latach opuścił więzienie Guantanamo na Kubie, gdzie był ostatnim “zachodnim”, a zarazem najmłodszym więźniem przebywającym w tej placówce.

zz khadr33Twierdzi, że torturami zmuszono go, by przyznał się do zabicia żołnierza, co stało się podstawową linią jego obrony obok niepełnoletności w chwili popełnienia czynu, którego – jak twierdzi – w ogóle nie pamięta.

Tak czy owak jego obrońcy wywalczyli prawo do opuszczenia więzienia za kaucją odkąd Khadr złożył apelację od wyroku skazującego. Rząd federalny usiłował temu przeszkodzić powołując się na względy bezpieczeństwa, jednak dzisiejsza decyzja sądu w Albercie zdecydowała o uwolnieniu 28-letniego Khadra przy spełnieniu kilku warunków. Jednym z nich jest noszenie urządzenia tropiącego z GPS-em. Inne to wspólne zamieszkanie z rodziną swojego obrońcy oraz pozostawanie na noc pod domowym adresem i zakaz korzystania z Internetu.

Po decyzji sądu w Edmonton i wpłaceniu kaucji w wysokości 5 tysięcy dolarów, Omar Khadr znalazł się na wolności po raz pierwszy od 13 lat.