Mieszkańcy ich nie chcą, więc wieże znikają

Rynek maj 8, 2015 at 12:33 pm

zz cellMieszkańcy Mississaugi, którzy protestowali przeciwko postawionym w pobliżu ich siedzib wieżom przekaźnikowym telefonii komórkowej – odnoszą kolejne sukcesy. Zdemontowany zostanie kolejny maszt stojący zbyt blisko osiedli mieszkaniowych – w dzielnicy Churchill Meadows.

Wieża Wind Mobile w Churchill Meadows powstała przy plazie w okolicy Ninth Line i Erin Centre Boulevard, co bardzo frustrowało mieszkańców nowo pobudowanych tam domów. Powołując się na szkodliwość dla zdrowia tych nadajników, poskarżyli się oni radnej Sue McFadden oraz posłowi federalnemu Bobowi Dechertowi. W lecie ubiegłego roku uzyskali zapewnienie, że wieża zostanie rozebrana, ale dojdzie do tego dopiero w nadchodzących tygodniach.

- To długi i skompliowany proces – mówi radna McFadden dodając, że federalny minister przemysłu James Moore poinformował ją, że Wind Mobile zdemontuje wieże do końca miesiaca. Nowy masz zostanie wzniesiony w okolicy na prywatnej posesji ale po uprzedniej konsultacji z mieszkańcami.

Hubert Saldanha, którego dom stoi w odległości 50 metrów od wieży powiedział, że ma żal do firmy Wind Mobile, że nie zaznajomiła mieszkańców z przepisami, jakie regulują stawianie tego rodzaju nadajników w pobliżu siedzib ludzkich. Z drugiej jednak strony biuro posła Decherta poinformowało, że wieża powstała zanim rząd wprowadził nowe regulacje.

W ubiegłym roku Ministerstwo Przemysłu wprowadziło zmiany do przepisów dotyczących umiejscawiania anten nadawczych. Zmiany te wymagają konsultacji społecznych na temat miejsca instalacji wież, niezależnie od ich wysokości i mocy.

Budowa może nastąpić nie wcześniej niż po 3 latach od uzyskania zgody okolicznych mieszkańców.

Demontaż wieży Churchill Meadows to nie pierwsze zwyciestwo mieszkańców, którzy uważają, że sąsiedztwo przekaźników szkodzi ich zdrowiu oraz obniża wartość posesji. Po podobnych protestach zlikwidowano wieże w dzielnicach Mineola, Oakridge i Clarkson.

W 2012 roku Rada Miejska Mississauga otrzymała raport z Ministerstwo Zdrowia stwierdzający, że typowe poziomy energii o częstotliwości radiowej emitowane przez wieże telefonii komórkowej są 1000 razy niższe od wyznaczonych limitów niebezpiecznych dla zdrowia człowieka.