Andrzej Duda zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich, również w Toronto

Polacy w Kanadzie maj 10, 2015 at 9:07 pm

 

duda2

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Tak jak w wynikach sondażowych, na czele znalazł się Andrzej Duda. Żaden z kandydatów nie otrzymał więcej niż połowy głosów ważnych, co uruchamia II turę wyborów,

Według danych PKW na Andrzeja Dudę zagłosowało 34,76 proc. wyborców. Prezydent Bronisław Komorowski z wynikiem 33,77 proc. znalazł się na drugim miejscu.

Na podium wyborczego wyścigu znalazł się także Paweł Kukiz, który uzyskał 20,80 proc. Wymieniona trójka wyraźnie odskoczyła pozostałym kandydatom.

Janusz Korwin-Mikke – 3,26 proc.

Magdalena Ogórek – 2,38 proc.

Adam Jarubas – 1,60 proc.

Janusz Palikot – 1,42 proc.

Grzegorz Braun – 0,83 proc.

Marian Kowalski – 0,52 proc.

Jacek Wilk – 0,46 proc.

Paweł Tanajno – 0,20 proc.

Frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 48,96 proc.

Druga tura odbędzie się za dwa tygodnie – 24 maja (w Kanadzie 23 maja). Głosować będzie można na jednego z dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze uzyskali najwięcej głosów. Prezydentem zostanie ten z nich, który w drugiej turze zdobędzie więcej głosów.

Polonia również za Andrzejem Dudą. 

A tak głosowali Czytelnicy Bejsment.com w sondażu zamieszczonym na naszej stronie. Wyniki z chwili zamknięcia lokali wyboraczych w Polsce.

A tak głosowali Czytelnicy Bejsment.com w sondażu zamieszczonym na naszej stronie. Wyniki z chwili zamknięcia lokali wyboraczych w Polsce.

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie kandydat PiS z ogromną przewagą pokonał rywali. W Chicago Andrzej Duda uzyskał prawie 80 proc. głosów. W Toronto podobnie: Duda zdobył 65 proc.

Oficjalne wyniki wyborów w Toronto i innych miastach Kanady: TUTAJ.