Uregulować! Bezwzględnie uregulować!

Rynek maj 12, 2015 at 5:52 am
Jednym z elementów papierosów elektronicznych jest płynny wkład, którego elementem jest nikkotyna

Jednym z elementów papierosów elektronicznych jest płynny wkład, którego składnikiem jest nikkotyna

Sprzedaż nikotyny w płynie, używanej w “nabojach” do elektronicznych papierosów budzi kontrowersje wśród lekarzy i antypapierosowych aktywistów.

Health Canada ostrzega przed kupowaniem płynnej nikotyny, zakazuje jej użycia, ale mimo to jest ona sprzedawana na rynku papierosów elektronicznych jako jeden ze składników wymiennych naboi do e-papierosów. Wzrost popularności tego rodzaju papierosów niepokoi urzędników służby zdrowia, którzy apelują o stworzenie przepisów regulujących ten rynek.

Również sprzedawcy e-cigarettes nie chcą funkcjonować w “szarej strefie”. Sebastian Roy, szef Canadian Vaping Association, który reprezentuje 300 sprzedawców papierosów elektronicznych apeluje do władz o wydanie przepisów, które uporządkowałyby rynek.

- Potrzebujemy odpowiednich przepisów, według których moglibyśmy funkcjonować na co dzień – powiedział Roy.

Dr Meena Dawar z Vancouver Coastal Health twierdzi, że zakaz wydany przez Health Canada nie działa.

- Każdy może produkować płyny do papierosów elektronicznych  przy użyciu dowolnych składników i w dowolnym miejscu – alarmuje Dawar.

Melodie Tilson, przedstawicielka Non-smokers Rights Association zauważa, że nikt nie śledzi skąd pochodzi ciecz do papierosów elektronicznych, która dociera na półki sklepowe.

- Wiemy, że ludzie produkują płyny z nikotyną w domowych bejsmentach – zauważa Tilson – Żadne standardy w produkcji tych cieczy nie obowiązują. To jest istny “Dziki Zachód”.

W marcu ubiegłego roku Standing Committee on Health zalecił regulację rynku papierosów elektronicznych. Przeciwnicy palenia mają nadzieję, że działania urzędników utrudnią życie tym palaczom, którzy zastąpili normalne klasyczne papierosy papierosami elektronicznymi, w nadziei, że te drugie są mniej szkodliwe.

Minister zdrowia, Rona Ambrose zakomunikowała, że prace nad nowymi regulacjami są w toku.

- Prace trwają. Zastanawiamy się, jakie przepisy wdrożyć, by zapewnić nabywcom i użytkownikom papierosów elektronicznych, by sprzedawane do nich wkłady nie zagrażały ich zdrowiu – stwierdziła minister Ambrose – Na pewno trzeba wyznaczyć surowe zasady produkcji tych produktów, stworzyć też wymóg ich dokładnego oznakowania.