Wendy’s stawia na franczyzę: restauracje będą na sprzedaż

Rynek maj 12, 2015 at 11:58 am

zz wendy2Amerykańska sieć restauracji szybkiej obsługi Wendy’s zamierza sprzedać aż 640 swoich lokali, przejść na system franczyzowy wzorem sieci Tim Hortons oraz pozbyć się swoich zakładów piekarniczych.  Ma to przynieść spółce dodatkową gotówkę i ograniczyć wydatki.

Lokale mają trafić do prywatnych operatorów funkcjonujących na zasadzie franczyzy. Tylko w tym roku Wendy’s chce sprzedać 380 restauracji, z czego w Kanadzie 100. W roku 2016 trzecia co do wielkości sieć fast foodów w USA pozbędzie się kolejnych 260 placówek. Ma to przynieść łącznie około 400-475 milionów dolarów.

Decyzja o sprzedaży własnych lokali nie jest w tej branży niczym szczególnym. Najwięksi konkurenci – McDonald’s oraz Burger King także pozbywają się swoich restauracji. Pozwala to na lepsze przewidywanie przepływów gotówkowych, pochodzących z opłat franczyzowych i poprawę marginesu zysku.

zz wendyW połowie 2016 w rękach spółki ma pozostać tylko 5 proc. wszystkich placówek sieci. Wendy’s likwiduje także swoją gałąź piekarniczą – bułki do kanapek będzie kupował od niezależnych operatorów.

W odróżnieniu od sieci McDonald’s, która boryka się ze spadkiem obrotów Wendy’s odnotował w minionym kwartale wzrost obrotów o 3,2 proc. w restauracjach działających dłużej niż jeden rok. Zysk spółki wyniósł 27,5 miliona dolarów, czyli 7 centów na akcję, co było wynikiem lepszym od konsensusu analityków (5 centów), ale znacznie słabszym niż rok wcześniej (46,3 mln i 12 centów na udział).