Dziesięcioma senatorami zajmie się RCMP

Kanada maj 20, 2015 at 10:00 am

Po aferach senatorów Mike’a Duffy’ego,  Pameli Wallin, Patricka Brazeau i Maca Harba, Audytor Generalny dokonał kompleksowej kontroli finansów Senatu. Jak donosi CTV kontroler uznał iż wydatki 10 senatorów teoretycznie związane z pełnieniem przez nich funkcji są co najmniej wątpliwe. Wynosiły one często powyżej stu tysięcy dolarów. Sprawy te zostały przekazane w rece policyjnych śledczych, którzy mogą postawić senatorom zarzuty kryminalne.

- Część ludzi, gdy wyszły na jaw kombinacje Duffy’ego i trzech innych senatorów mówili, że “to tylko kilka zgniłych jabłek” – mówi Paul Dewar, poseł z ramienia NDP – No, to teraz okazuje się, że tych “jabłek” może być już czternaście.

Szokujący jest koszt audytu, jaki został dokonany w Senacie. Rachunek, jaki wystawiły firmy audytorskie pracujące na zlecenie Audytora Generalnego opiewa na 21 milionów dolarów! Jest to najdroższa kontrola w historii Kanady. Źródła podają, że pracę tę wykonywało 142 kontrolerów zatrudnionych na podstawie umowy z prywatnymi firmami.

Kontrola wykazała też, że 30 senatorów wykorzystało fundusze parlamentarne na wycieczki, które nie były związane z działanością parlamentarną. Wydatki te nie są jednak wystarczające by uruchamiać policyjne śledztwa. Senatorzy ci poproszeni zostali o zwrot pieniędzy do kasy Senatu.

Biuro Audytora Generalnego odmówiło komentarza na temat ustaleń, do chwili aż raport zostanie oficjalnie wydany w pierwszym tygodniu czerwca.