Jesiotr z Kanady zasili Wisłę i Drwęcę

Kanada maj 20, 2015 at 12:35 pm

zz jesiotr1 zz jesiotr2 zz jesiotr3 zz jesiotr4Jesiotr bałtycki ale rodem z Kanady. W polskich wodach znowu może pojawić się ryba, którą ostatnio złowiono w Wiśle pół wieku temu. Naukowcy z ośrodka w Grzmięcy na Pojezierzu Brodnickim pracują nad odtworzeniem wymarłego z powodu działalności człowieka gatunku. Zanim jesiotry, nazywane królewskimi rybami, ponownie się w Polsce zadomowią, musi jednak upłynąć jeszcze trochę wody.

Jesiotr może osiągać 4 metry długości i wagę 400 kilogramów lecz podobno łowiono już okazy mierzące blisko 6 m, których waga przekraczała pół tony. Ryba ta może żyć nawet 80 lat.

Prawdopodobnie ostatni jesiotr ostronosy został złowiono w Wiśle w 1965 roku. Olbrzym o długości 280 cm i 136 kg wagi połknął haczyk wędkarza z okolic Chełmna. Od tamtej pory tej szlachetnej ryby w polskich wodach nikt nie widział.

Jesiotr ma bardzo zdrowe mięso i bez ości. Za jednym razem można mieć 60 kg mięsa. W Polsce do wyginięcia przyczynili się też kłusownicy, a w owym czasie zaniedbywano sprawę utrzymania gatunku.

Nadzieja więc w narybku, który do ośrodka w Grzmięcy sprowadzany jest aż z Kanady. Jesiotr z Rzeki św. Wawrzyńca okazał się bowiem bliskim krewniakiem jesiotra bałtyckiego.

Narybek podkarmiany jest w wieku czterech miesięcy i gdy ryba ma 5 g, czyli około 7 cm, ten narybek wpuszczamy do polskich rzek.

Od pięciu lat do Wisły i Drwęcy trafia około 70 tys. narybku rocznie. Dzięki zamontowanym rybom czipom, przez dwa lata można śledzić każdy ich ruch. Eksperci liczą, że dorosłe już jesiotry na Pojezierze Brodnickie powrócą. Wracają bowiem na tarło w miejsce urodzenia, a miejscem urodzenia troci, łososia i jesiotra jest to miejsce, gdzie zostały wpuszczone do rzeki.

Ośrodek w Grzmięcy to jeden z trzech w Polsce i nielicznych w Europie, którego zadaniem jest odbudowa populacji jesiotra. Jego wybudowanie kosztowało 4 mln zł, z czego część to unijne dofinansowanie.

Zadania na najbliższy czas dla ośrodka to wyhodowanie własnego narybku. Pierwsze jesiotry ostronose „Made in Grzmięca” w Drwęcy i Wiśle powinny pojawić się za mniej więcej 10-14 lat.