Jerzy George Słubicki

Odeszli ostatnio maj 20, 2015 at 2:56 pm

zz slubicki111 maja, w 10 dni po swoich 90. urodzinach w Toronto East General Hospital zmarł Jerzy (George) Słubicki – znany polonijny działacz społeczny, inżynier, żołnierz AK.

Urodził się 1 maja 1925 roku w Warszawie. Ukończył tam gimnazjum i liceum w Szkole św. Wojciecha. W latach 1941-45 żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego w Oddziale Osłonowym 6. Oddziału Sztabu. Walczył na Woli, Powiślu, i Śródmieściu. W połowie września został ranny. Po upadku powstania w niewoli niemieckiej. Po uwolnieniu przyjęty został do 2. Dywizji 2. Korpusu Wojska Polskiego we Włoszech. Studiował na Uniwersytecie w Turynie, a naukę kontynuował na Wydziale Mechanicznym Polish University College w Londynie. Dyplom inżyniera uzyskał w roku 1951.

W 1954 roku ożenił się i na początku 1955 roku przyjechał wraz z żoną do Kanady, gdzie przez ponad 30 lat był pracownikiem rządu prowincji Ontario. W latach 1956-87 kierownik działu odpowiedzialnego za sprzęt motorowy ontaryjskiego Ministerstwa Transportu. Autor wielu publikacji zawodowych z zakresu administracji i eksploatacji sprzętu motorowego. W roku 1987 przeszedł na emeryturę.

zz slubicki2Jerzy Słubicki był znanym w Polonii społecznikiem. Kilkakrotnie piastował funkcję prezesa Stowarzyszenia Techników Polskich (obecnie SIP) oraz funkcję przewodniczącego Komitetu Kongresu Polonii Kanadyjskiej wspierania polskich studiów na Uniwersytecie Torontońskim. Członek ZG KPK, były prezes Zarządu Głównego i trzykrotny prezes Oddziału Toronto KPK.

Wygłaszał też prelekcje i odczyty na polskie i kanadyjskie tematy historyczne, ze szczególnym uwzględnieniem okresu pierwszej niepodległości i wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Pasjonował się historią, filmem i podróżami. Po mistrzowsku pisał. Autor rozlicznych artykułów i felietonów w prasie polonijnej, zwłaszcza w „Związkowcu“. Na podstawie wielu z nich powstała książka „Zrozumieć Kanadę“.

Spędzał letnie sezony z rodziną i przyjaciółmi w swoim domu w Barry’s Bay.

Żonaty (od 1954 roku w Londynie) z nauczycielką matematyki Marią (Salach) Słubicką, miał dwoje dzieci, Anny i Krzysztofa oraz czwórkę wnuków.