Swatting: okrutne telefoniczne żarty wywołujące szturm policji

Lokalnie maj 25, 2015 at 11:10 am
zz vincent1

Vincent Yan


Dla tego zjawiska przyszyto już nowy termin. To “swatting” czyli złośliwe okarżanie niewinnych ludzi o przestępstwa, które powodują szturm jednostek specjalnych na ich mieszkania (od SWAT – specjalnych, bojowych jednostek policji.) W Kanadzie to coraz częstszy proceder.

Vincent sprząta szkło po wybitej przez policję szybkie

Vincent sprząta szkło po wybitej przez policję szybie

Rodzina Vincenta Yana spała sobie smacznie w swoim domu Richmond Hill, gdy wczesnym świtem obudziło ją łomotanie do drzwi. Vincent zszedł na dół i zobaczył przez wizjer w drzwiach coś zupełnie niespodziewanego: policjantów z brygady ETF (powszechnie nazywaną SWAT) w pełnym rynsztunku taktycznym.

- Widziałem tylko ich broń. Armaty! – mówi Yan. Krzyczeli, aby otworzyć drzwi. Wcześniej rozbili szybę przy drzwiach wejściowych do przedsionka..

Brygada ETF (Emergency Task Force)

Brygada ETF (Emergency Task Force)

Gdy Vincent uchylił drzwi policja rzuciła go na kolana i skuła kajdankami. Następnie skuto żonę i wyprowadzono z domu ich dwoje małych dzieci.

Dla rodziny Vincenta Yana było to najbardziej przerażające i traumatyczne kilka minut z życia. Kompletnie nie wiedzieli, co się dzieje. W końcu stało się jasne, że zostali ofiarami okrutnego żartu – nowego rodzaju przestępstwa znanego jako „swatting“. Nieznany rozmówca doniósł na policję, że Vincent Yan zastrzelił swoją rodzinę karabinem szturmowym po czym zabarykadował się wewnątrz domu.

Policja zareagowała swoją pełną mocą, podobnie zresztą jak towarzyszące jej inne służby ratunkowe.

Swatting stał się plagą dla organów ścigania. Podobne incydenty odnotowuje się w całej Ameryce Północnej. Twierdzi się, że wywodzą się ze środowiska użytkowników gier internetowych. Niektórzy nawet wzywają policję po to aby zobaczyć na ekranie komputera jak brygada SWAT szturmuje dom ich przyjaciół.

Na początku maja pewien nastolatek z Coquitlam w Kolumbii Brytyjskiej przyznał się do 23 zarzutów związanych z nasyłaniem policji na swoich rywali gier online mieszkających w Stanach. W ubiegłym roku 16-letni gracz z Ottawa został oskarżony aż o 60 przestępstw zwiazanych z żartami tego rodzaju na całym kontynencie. Ofiarami małolatów w sieci często stają się znani amerykańscy celebryci.

- To zaskakująco łatwe do zrobienia - mówi analityk ds. technologii Carmi Levy dodając, że istnieją specjalne strony internetowe, które mogą ukryć źródło połączenia. – Może się wydawać, że dzwonisz lokalnie, z cudzego domu obok. W rzeczywistości nigdy nie wiesz, kto zadzwonił pod 911.

Policja torontońska twierdzi, że niezwykle poważnie traktuje tego rodzaju incydenty.