Nauczyciele będą zmuszeni do powrotu do szkół. Nie wiadomo tylko kiedy.

Lokalnie maj 26, 2015 at 9:49 am
Zniecierpliwieni przedłużającym się strajkiem uczniowie 12 klasy szkoły średniej w Pickering demonstrują  przed wejściem do swojej szkoły

Zniecierpliwieni przedłużającym się strajkiem uczniowie 12 klasy szkoły średniej w Pickering demonstrują przed wejściem do swojej szkoły

Już niedługo uczniowie szkół średnich w rejonach, gdzie ich nauczyciele strajkują, będą mogli powrócić do szkoły. Rząd zamierza wnieść do prowincyjnego parlamentu projekt ustawy, która zmusi nauczycieli do przerwania strajku.

strajk- Szanujemy naszych nauczycieli i ich prawo do strajku, ale najważniejsze w tym momencie jest dobro uczniów – stwierdziła ontaryjska minister edukacji Liz Sandals.

Dla przypomnienia – strajki nauczycieli spowodowały, że ponad 70 tysięcy uczniów nie ma zajęć szkolnych w regionach Durham, Peel i Sudbury.

Już wcześniej premier prowincyjnego rządu Kathleen Wynne zapowiedziała, że zmusi nauczycieli do powrotu do pracy w chwili, gdy zagrożone zostanie dokończenie roku szkolnego w normalnym terminie.

- Poprosiłam partie opozycyjne o jednomyślną zgodę na skierowanie tej ustawy na szybką ścieżkę legislacyjną, by została uchwalona jak najszybciej – zakomunikowała pani premier.

Na taką drogę procedowania ustawy nie zgodziła się szefowa NDP, Andrea Horwath, która uważa, że nie powinno się gwałcić praktyki parlamentarnej, a poza tym Nowi Demokraci nie zagłosują za uchwaleniem tej ustawy.

Wprawdzie rządzący Liberałowie mają większość w prowincyjnym parlamencie, ale obstrukcja ze strony NDP może opóźnić o kilka dni uchwalenie ustawy.

Premier Kathleen Wynne oświadczyła, że jest “bardzo rozczarowana” taką postawą Nowych Demokratów.