Podatek drogowy (sticker)

Poradnik maj 26, 2015 at 12:48 pm

zz licence12Nalepka (licence plate sticker), którą właściciel pojazdu musi przylepić do dnia swoich urodzin na tablicach rejestracyjnych pojazdu jest formą obowiązującego w prowincji Ontario podatku drogowego. Zdaniem władz, pozwala on zrefundować naprawę prowincyjnych dróg i mostów.

Obecnie w południowym Ontario sticker kosztuje $98 (w północnym Ontario $49).

Można oszczędzić na tych opłatach, ponieważ zgodnie z przepisami, nalepkę kierowca może kupić na 6 miesięcy przed swoimi oficjalnymi urodzinami. Ministerstwo Transportu umożliwia zakup stickera na kolejne 2 lata po cenie z roku bieżącego czyli z pominięciem podwyżki, która następuje 1 września każdego roku: $196 (płd. Ontario), $98 (płn. Ontario).

Oszczędność kilkunastu dolarów jest oczywista. Co roku drożeją opłaty za wyrobienie lub odnowienie prawa jazdy, stickera oraz ceny opłat egzaminacyjnych.

Uaktualniony cennik opłat związanych z prawem jazdy: TUTAJ.

Odnowienie stickera przez Internet: TUTAJ.

Uwaga: Przy uiszczaniu należności (zarówno osobiście w ServiceOntario jak i w sieci) należy liczyć się z doliczeniem nieuregulowanych wcześniej opłat za korzystanie z płatnej autostrady 407.

Ponadto urzędnik może zażądać (o ile jest ku temu podstawa, starszy wiekiem pojazd): numeru certyfikatu inspekcji technicznej pojazdu (VICN), a także dowodu na zaliczenie testu emisji spalin.

zz licence11Prawo jazdy przez Internet

Ontario jest pierwszą prowincją w Kanadzie, która umożliwiła kierowcom odnowienie prawa jazdy przez Internet.

Jak wiadomo, prawo jazdy jest ważne przez pięć lat. Po tym okresie czasu musi zostać wymienione na nowe. Dotychczas za każdym razem trzeba było pofatygować się do jednego z ośrodków Service Ontario i tam dokonać wpłaty ($80), wypełnić odpowiedni druk by otrzymać odnowione prawo jazdy.

Od roku 2013 ontaryjscy kierowcy mogą to zrobić za pośrednictwem Internetu, ale tylko raz, ponieważ po kolejnych pięciu latach musi zostać uaktualniona fotografia w prawie jazdy. I wtedy jednak trzeba będzie pofatygować się do punktu Service Ontario osobiście. Potem po pięciu latach znów będziemy mogli korzystać z usługi “online”.

Po dokonaniu wpłaty 80 dolarów i wypełnieniu formularza w Internecie, nowe prawo jazdy zostanie przesłane do kierowcy pocztą w ciągu od czterech do sześciu tygodni.

Jest to jedna z 40 oferowanych w Internecie usług przez władze prowincji. Można w ten sposób między innymi złożyć wniosek o certyfikat narodzin lub akt zgonu czy też świadectwo ślubu.

Paulina