Mississauga: Przybywa zezwoleń na mieszkania w suterynach

Lokalnie Series maj 28, 2015 at 12:00 pm

zz suterynaZaczęło się dość wolno, ale z dnia na dzień nowy program licencjonowania mieszkań lokatorskich w domach prywatnych w Mississaudze nabiera rozpędu.

Program (Second Unit Licensing Program), który wszedł w życie w styczniu 2014 roku przez pierwsze półrocze odnotował zaledwie jedno podanie. Jednak od końca kwietnia w sumie przyznano 67 koncesji. 100 innych jest właśnie rozpatrywanych.

Prywatny dom przestał być twierdzą prywatności. Miasto chce nie tylko wiedzieć o tym czy komuś wynajmujemy suterynę ale jeszcze czerpać z tego korzyści.

Program ten wprowadzono, ponieważ prowincja wymaga od gmin przyzwolenia na tworzenie dodatkowych jednostek mieszkalnych w obrębie tej samej nieruchomości. Innymi słowy zezwala na legalne wynajmowanie, przede wszystkim suteryn.

Taki proceder istnieje od dawna w Mississaudze ale tworzy szarą strefę i żadne statystyki nie informują o jej rozmiarze.

Miasto będzie licencjonować zgłoszoną jednostkę mieszkalną jeżeli jest ona zgodna z zobowiązującymi przepisami zagospodarowania przestrzennego, z prowincyjnymi wymogami przeciwpożarowymi i budowlanymi.

Właściciele którzy zamieszkują w domu, w którym znajduje się drugie mieszkanie (second unit) będą musieli zapłacić 500 dolarów opłaty licencyjnej, podczas gdy ci, którzy nie mieszkają na miejscu będą musieli zapłacić aż 1000 dolarów. Doroczny koszt odnowienia licencji wynosił będzie odpowiednio $250 lub $500.

53 z 67 dotychczas wystawionych licencji otrzymali właściciele, którzy mieszkają pod jednym dachem z lokatorami.