Ponad milion pojazdów czeka wymiana poduszek powietrznych

Rynek maj 28, 2015 at 6:52 pm
Poduszka we wraku Hondy Accord 2001

Poduszka we wraku Hondy Accord 2001

Rząd federalny poinformował, że rozszerzona akcja wycofywania wadliwych poduszek powietrznych marki Takata obejmuje około 1.2 mln pojazdów w całej Kanadzie.

Według Ministerstwa Transportu poduszki Takata instalowano zarówno w samochodach Honda, BMW, jak i Ford oraz Chrysler, w modelach wyprodukowanych w latach 2001-2014. (Pełna lista modeli TUTAJ).

http://www.tc.gc.ca/eng/motorvehiclesafety/safevehicles-defectinvestigations-1433.html

Wezwanie do wymiany tych poduszek zostało zarządzone ze względu na obawy, że nadmuchiwane eksplozją poduszki wybuchają zbyt mocno i mogą ranić kierowców lub pasażerów metalowymi odłamkami.

Według danych amerykańskich, co najmniej 6 osób zostało zabitych a ponad 100 rannych w wyniku wadliwego działania poduszek Takata. Kanada nie ma tak tragicznych danych.

Wycofanie poduszek Takata ze wspomnianych modeli to największa akcja naprawcza ze strony japońskiego producenta, jaka wydarzyła się dotąd w dziejach motoryzacji – w samych Stanach zainstalowano bowiem 33.8 mln poduszek. Doszło do tego w efekcie pozwu zbiorowego przeciwko producentowi jaki złożyli konsumenci w Kanadzie i USA.

Chrysler Canada już w styczniu ogłosił dobrowolną wymianę japońskich poduszek w swych modelach, w sumie w 258 tysiącach aut.