Ostatnia droga Kapitana Johna

Lokalnie maj 29, 2015 at 10:00 am

zz john1 zz john3 OLYMPUS DIGITAL CAMERAPrzez 40 lat był charakterystycznym znakiem rozpoznawczym torontońskiego nadbrzeża w miejscu skąd wychodzi najdłuższa ulica w Kanadzie – Yonge Street. „Dowodził“ nim kapitan John Letnik, uchodźca z Jugosławii w roku 1957.

Pływająca restauracja Captain John odpłynęła w czwartek w swój ostatni rejs. Holownik odciągnął ją z portu na złomowisko w Port Colborne.

Kapitan John Letnik to w rzeczywistości… szef kuchni. Miał pomysł na pierwszą w Toronto restaurację na wodzie i otworzył taką w roku 1970 na pokładzie MS Normac, statku pożarniczego z Detroit, który służył także jako prom z Tobermory na wyspe Manitoulin.

W roku 1975 Letnik zakupił od władz jugosłowiańskich za milion dolarów znacznie większy prom „Jadran“, zarazem luksusowy wycieczkowiec, który służył także jako prywatny jacht prezydenta Josipa Broz Tito. „Jadran“ przez wiele lat stał zakotwiczony obok „Normaca“ i funkcjonował jako druga restauracja nawodna. Obie jednostki stały się pierwszą atrakcją turystyczną części torontońskiego portu określanej jako Harbourfront. Stanowiły zarazem pierwszy etap transformacji portu handlowego w dzielnicę turystyczno-rekreacyjną.

W 1981 roku „Normac“ został staranowany przez miejski prom „Trillium“ i wskutek tego zatonął. Zapoczątkowało to długoletnią batalię prawną Letnika z władzami miasta. Otrzymał on wprawdzie rekompensatę pieniężną ale – jego zdaniem – niewystarczającą, W 2002 roku otworzył procedurę bankrucyjną, a jednocześnie rozpoczął się 10-letni proces z byłą żoną domagającą się udziałów. Licząca wcześniej kilkadziesiąt osób załoga, obsługująca dotąd m.in. przyjęcia znanych polityków i celebrytów, została zredukowana do 10 osób. Rozpocząl się nieunikniony proces degradacji wytwornej niegdyś restauracji.

Ostatnia droga

Ostatnia droga

Z czasem miasto uznało że stary statek szpeci nadbrzeże i… zmniejsza wartość okolicznych kondominiów. W rezultacie pożegnaliśmy się raz na zawsze z jedną z najstarszych i najbardziej charakterystycznych atrakcji torontońskiego portu.