W Gdańsku robią drugi prom dla Kanady

Rynek czer 4, 2015 at 4:01 pm

zz prom1W stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku położono stępkę promu pasażersko-samochodowego dla armatora BC Ferries z Kanady, największego przewoźnika promowego w Ameryce Północnej i drugiego na świecie. Jest to już drugi z trzech zamówionych promów.

Kontrakt na budowę trzech najnowocześniejszych w swojej klasie promów o łącznej wartości 473 mln zł został podpisany w ub. roku. Stocznia Remontowa Shipbuilding w przetargu na te jednostki pokonała 9 zagranicznych stoczni, m.in. z Niemiec i Norwegii. Kontrakt obejmuje projekt, budowę statków wraz z pełnym wyposażeniem oraz ich dostawę do portu macierzystego.

Stocznia podała, że “położenie stępki stanowi ważny element procesu produkcyjnego statku”. “Jest to kamień milowy realizacji każdego projektu stoczniowego kończący etap obróbki prefabrykacji wstępnej kadłuba i rozpoczynający etap montażu poszczególnych elementów statku w całość” – czytamy w komunikacie.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz kanadyjskiego armatora BC Ferries.

Prom jaki powstaje w Polsce dla Kanady (makieta)

Prom jaki powstaje w Polsce dla Kanady (makieta)

Budowa pierwszej jednostki, której stępkę położono na początku marca, ma zostać zakończona w III kwartale 2016 roku. Budowa trzeciego, ostatniego promu dla Kanadyma się rozpocząć za około dwa miesiące.

Statki zostały w całości zaprojektowane przez, należące do Holdingu Remontowa, biuro Remontowa Marine Design & Consulting. Spełniają zarówno wymogi klasyfikatora tj. Lloyd’s Register, pod którego nadzorem są budowane oraz ministerstwa transportu czyli Transport Canada. Promy o długości 105 metrów obsługiwać będą zachodnie wybrzeże Kanady zabierając jednorazowo na pokład 150 samochodów oraz 600 pasażerów.

Kanadyjski armator BC Ferries w swojej flocie ma 35 jednostek różnej wielkości. Dwa z promów zbudowanych w Gdańsku zastąpią prawie 50-letnie jednostki kursujące między Comox i Powell River oraz na linii Tsawwassen – Southern Gulf Islands route. Trzeci prom będzie stanowił sezonowe uzupełnienie na trasie do Southern Gulf Islands, a także będzie promem zapasowym na pozostałych trasach obsługiwanych przez BC Ferries na czas remontów innych jednostek armatora.

Stocznia ma pełen portfel zamówień do końca 2016 roku; ma kontrakty na budowę 18 jednostek. Zakład najczęściej realizuje statki począwszy od zaprojektowania aż po dostarczenie w pełni gotowego, wyposażonego statku przygotowanego do eksploatacji.

Obecnie w stoczni równocześnie budowanych jest kilkanaście statków różnego typu, m.in. jednostki do obsługi morskiego przemysłu wydobywczego (offshore), promy pasażersko-samochodowe, statki towarowe, niszczyciel min oraz żaglowiec. Stocznia planuje w tym roku zwodować tysięczną jednostkę zbudowaną w tym zakładzie.

W grupie kapitałowej do której należy stocznia pracuje ponad 7 tys. pracowników.