Policjant z Hamilton członkiem przestępczego gangu

Lokalnie czer 6, 2015 at 6:00 am
Zarekwirowana gangsterom broń

Część zarekwirowanej gangsterom broni

Policja przeprowadziła zakrojoną na dużą skalę akcję skierowaną przeciwko działającemu w GTA gangowi “Monstarz” znanego z handlu kokainą, bronią, niedozwolonymi lekami i kradzionymi przedmiotami znacznej wartości i samochodami.

Przeszukano przeszło 50 pomieszczeń, w których gang przechowywał nielegalne przedmioty w samym Toronto, w regionie Peel, Halton, Hamilton, Barrie Brandford, Durham i St. Catharines. Policyjna akcja nosi kryptonim “Projekt Faraon”.

Współpracujący z gangiem policjant z Hamilton, Craig Ruthowsky został aresztowany pod zarzutami nadużycia zaufania i uczestnictwa w organizacji przestępczej.

Prowadzący śledztwo nie chcieli ujawniać szczegółów dotyczących działalności Ruthowsky’ego. Poinformowali tylko, że pracował w policji od 16 lat i że został zawieszony w służbie w 2012 roku w związku z innym przestępstwem.

Narkotyki znalezione w kryjówkach przestępców

Narkotyki znalezione w kryjówkach przestępców

Inspektor Bryan Bott z policyjnego wydziału do walki z przestępczością zorganizowaną zwanego też “guns and gangs unit” stwierdził jedynie, że policjanci wpadli na trop gangu dzięki wojnie, jaka wybuchła między dwoma grupami przestępczymi “Monstarzem” i gangiem o nazwie “Jamestown Crip”. Od 2011 roku doszło między oboma grupami do 44 aktów przemocy, w tym głośno relacjonowanej przez media strzelaniny w szpitalu w Etobicoke w 2014 roku.

- W przypadku “Monstarz” nie sądzę, że mamy do czynienia z przestępcami, którzy pracują “na poziomie ulicy” – powiedział inspektor Bott – Myślę, że mamy do czynienia z gangiem średniego szczebla.

W akcji pod kryptonimem “Projekt Faraon” wzięło udział ponad 700 policjantów z całego południowego Ontario. Zarekwirowano broń palną, 34 kilogramów kokainy, duże sumy pieniędzy w gotówce, niedozwolone leki i kradzione pojazdy.

W sumie w areszcie znalazło się 45 osób, którym postawiono 379 zarzutów.

Inspektor Bott stwierdził też, że akcja ta jeżeli nie zlikwidowała całkowicie gangu, to go znacznie osłabiła ponieważ “znaczna część” jego członków znalazła się za kratkami.

Bott wyraził też nadzieję, że dzięki “Projektowi Faraon” całe południowe Ontario będzie o wiele bezpieczniejsze.