Harper z wizytą w Polsce

Kanada czer 9, 2015 at 4:07 pm

zz harper55Prosto ze szczytu G7 z Niemczech premier Kanady udał się do Polski z dwudniową wizytą. W programie doszło do spotkań z prezydentem Bronisławem Komorowskim, prezydentem-elektem Andrzejem Dudą i premier Ewą Kopacz. Omawianymi tematami było bezpieczeństwo w regionie i zacieśnienie współpracy dzięki umowie o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską.

zz harper555

Harper witany po przybyciu do Polski w poniedziałek wieczorem

Premierowi Kanady towarzyszy delegacja Polonii kanadyjskiej złożona z dziennikarzy i biznesmenów, a także m.in. posłowie federalni Ted Opitz i Władysław Lizoń. Rozmowy premiera Kanady z Andrzejem Dudą zdominowały kwestie współpracy gospodarczej oraz bezpieczeństwa  - poinformował poseł PiS Krzysztof Szczerski. Duda odbywa spotkania w udostępnionym przez MSZ pałacyku przy ul. Foksal – do czasu zaprzysiężenia będą się tu mieściły biura prezydenta elekta. O godz. 11 rozmawiał z emirem Dubaju, po godz. 12 spotkał się z premierem Kanady.

Spotkanie ministra Jasona Kenneya w Ambasadzie Kanady w Warszawie z delegacją Polonii kanadyjskiej i gośćmi z Polski

Spotkanie ministra Jasona Kenneya w Ambasadzie Kanady w Warszawie z delegacją Polonii kanadyjskiej i gośćmi z Polski

- To były dobre rozmowy, bardzo konkretne, znacznie wykraczające poza kurtuazję dyplomatyczną wynikającą z gratulacji związanych z wyborem Andrzeja Dudy na prezydenta RP — powiedział dziennikarzom po spotkaniach Szczerski. - Miały one dwa silne akcenty: współpracę gospodarczą i rozwój Polski oraz bezpieczeństwo.

Premier Harper przy Grobie Nieznanego Żołnierza w towarzystwie małżonki, ministra Kenneya i posła Lizonia

Premier Harper przy Grobie Nieznanego Żołnierza w towarzystwie małżonki, ministra Kenneya i posła Lizonia

Szczerski powiedział, że do realizacji zapowiedzi z kampanii wyborczej: projektu reindustrializacji, nowego skoku technologicznego, innowacyjnej gospodarki, Polska potrzebuje partnerów zagranicznych jak Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kanada. Dodał, że rozmowy dotyczyły „bardzo konkretnych projektów inwestycyjnych”. zz harper666Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa Szczerski zwrócił uwagę, że premier Kanady przyjechał do Polski bezpośrednio ze szczytu G7. Powiedział, że Duda rozmawiał z Harperem m.in. nt. przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie i projektu „Newport Plus”, czyli pójścia o krok dalej w decyzjach bezpieczeństwa natowskiego w Polsce. Współpracownik prezydenta elekta przewiduje, że „silna obecność” Andrzeja Dudy na arenie międzynarodowej rozpocznie się we wrześniu.

Premier Harper i prezydent-elekt Duda

Premier Harper i prezydent-elekt Duda

Poseł PiS uważa, że także pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta Dudy odbędzie się dopiero we wrześniu. Jak mówił, decyzję w sprawie miejsca wizyty Duda podejmie po zaprzysiężeniu. Duda we wtorek przyjął także zaproszonego do Polski przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców prof. Davida Whitebreada z Uniwersytetu Cambridge oraz odbył spotkanie z delegacją  Polonii kanadyjskiej.

Część delegacji z Kanady w Muzeum Historii Żydów Polskich

Część delegacji z Kanady w Muzeum Historii Żydów Polskich

Stephen Harper o godzinie 14:00 spotkał się z premier Ewą Kopacz. Wśród tematów rozmów były m.in. współpraca w zakresie bezpieczeństwa, wzmocnienie relacji gospodarczych i wsparcie dla Ukrainy. Ewa Kopacz ujawniła podczas konferencji prasowej, że goszczący w Polsce premier Kanady odwiedzi w środę fregatę HMCS Fredericton. Fregata, wraz z 200-osobową załogą, przebywa na Bałtyku, gdzie bierze udział w ćwiczeniach Baltops organizowanych przez NATO. Wizyta ta była utrzymywana w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa. O sprawie napisał serwis bloomberg.com. W manewrach tych bierze udział 49 okrętów z 15 państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska Marynarka Wojenna, która jest gospodarzem portowej fazy ćwiczeń, wystawiła aż dziewięć jednostek. Poza okrętami w ćwiczeniach udział ma wziąć także ponad 40 statków powietrznych. W manewrach sił NATO mają wziąć udział m.in. amerykańskie bombowce strategiczne B-52. W planach jest też desant, podczas którego na poligonie koło Ustki ma wylądować około 700 żołnierzy z kilku krajów. Alain Blondin, rzecznik kanadyjskiej marynarki, którego oświadczenie cytuje Bloomberg, przekonuje jednak, że wypowiedź Ewy Kopacz nie zawierała szczegółów dotyczących miejsca przebywania fregaty. Tym samym ujawniona przez nią informacja nie naraziła marynarzy na niebezpieczeństwo. Co ciekawe, minister obrony Kanady Jason Kenney, który przebywa w Polsce wraz z Harperem, nie chciał odpowiadać na pytania dziennikarzy dotyczące słów polskiej premier. – Nie będę zdradzał żadnych szczegółów dotyczących naszych planów na najbliższe 24 godziny. Oczywiście, mogę jedynie potwierdzić, że premier odwiedzi jedną z naszych fregat – dodał.

Kopacz i Harper: Polska i Kanada mówią jednym głosem ws. sankcji wobec Rosji

Kopacz i Harper: Polska i Kanada mówią jednym głosem ws. sankcji wobec Rosji

Kopacz powiedziała na wspólnej konferencji prasowej z premierem Kandy, że tematem dominującym w ich rozmowach były sprawy bezpieczeństwa, zarówno globalnego, jak i regionalnego. – Rozmawiałam z wielkim przyjacielem Ukrainy, premierem, który robi bardzo wiele dla Ukrainy. Jesteśmy zgodni co do tego, aby w sprawach sankcji (wobec Rosji) mówić jednym głosem – podkreśliła. - Stanowisko Kanady i Polski jest bardzo jednoznaczne – utrzymać sankcje i zmusić Rosję do wycofania się z terytorium Ukrainy i do wywiązania się z postanowień w Mińsku. Jest gotowość, abyśmy wspólnie udzielili pomocy Ukrainie, nie tylko w obszarze merytorycznym, ale również w obszarze finansowym i w obszarze naszych doświadczeń, które możemy przekazywać tym, którzy są odpowiedzialni (na Ukrainie) za przeprowadzenie reform. Mówiliśmy też o tym, jak bardzo chcemy systematycznie wysyłać tam pomoc humanitarną. Harper ocenił, że obecna sytuacja na Ukrainie jest bardzo trudna. – Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób reżim Putina zakłócił spokojne życie w tym kraju – powiedział. Zapewnił, że Polska i Kanada nigdy nie zgodzą się na nielegalną aneksję Krymu. – Razem (z Polską) walczymy w Afganistanie i razem chcemy promować wolność i demokrację na Ukrainie – zadeklarował kanadyjski premier. Stephen Harper podkreślił też, że zgodnie ze stanowiskiem państw grupy G-7, trzeba utrzymać sankcje wobec Rosji, ale także je wzmocnić, gdyby Rosja nasiliła swoją agresję na Ukrainie. Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych relacje UE-Kanada opierają się obecnie na umowie ramowej z 1976 r. dot. współpracy handlowej i gospodarczej oraz siatce porozumień sektorowych zawartych w jej następstwie, czyli Umowie o Partnerstwie Strategicznym UE – Kanada. We wrześniu 2011 r. rozpoczęły się negocjacje dotyczące nowego porozumienia, które ma stworzyć bazę dla poszczególnych sektorów współpracy na linii UE – Kanada. Elementem współpracy unijno–kanadyjskiej jest też kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (Comprehensive Economic and Trade Agreement – CETA) ogłoszona w 2009 r.

Harper i Obama podczas niedzielnego obiadu w Niemczech

Harper i Obama podczas niedzielnego obiadu w Niemczech

Z danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, Kanada zajmuje 12. miejsce pośród najważniejszych partnerów handlowych Unii Europejskiej. Z kolei – obok USA – Unia Europejska jest najważniejszym partnerem handlowym Kanady. Jak zapowiedziała rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, jednym z tematów wtorkowego spotkania Harper-Kopacz będzie polityka wschodnia i polsko-kanadyjskie projekty pomocowe dla Ukrainy. - Trzeba powiedzieć, że relacje polsko-kanadyjskie są bardzo dobre i tematyka wschodnia w dialogu polsko-kanadyjskim jest bardzo zgodna. Ta pomoc już teraz jest realizowana w różny sposób – powiedziała rzecznik rządu. To już trzeci pobyt premiera Harpera w Polsce. Po pobycie w Polsce premier Harper odwiedzi Watykan i Rzym w dniach 10 i 11 czerwca. W związku z tą ostatnią wizytą przywódca opozycyjnej partii NDP Tom Mulcair wezwał premiera Kanady, aby upomniał się u papieża Franciszka o przeprosiny za rolę Kościoła Katolickiego w tworzeniu w Kanadzie niesławnej sieci tzw. residential schools prowadzonych przez siostry zakonne. W szkołach tych w praktyce odcinano indiańskie dzieci od ich rodzimej kultury i języka. Dokumentowaniem ponad stuletniej historii kościelnych przymusowych szkół zajmuje się specjalna komisja. Rząd przeprosił już za nie społeczność indiańską.