Firma drobiarska fałszowała rodowód kurczaków

Rynek czer 12, 2015 at 10:00 am
kury

Kurczaki sprzedawane jako ekologiczne hodowane były w klatkach, metodą konwencjonalną.

Była menadżerka pracująca w firmie drobiarskiej oskarża swojego byłego pracodawcę o błędne klasyfikowanie kurczaków jako produkty “ekologiczne” podczas gdy były one hodowane metodą konwencjonalną.

Wasty Dalipsingh

Wasty Dalipsingh

Wasty Dalipsingh, która była zatrudniona w Cericola Farms Inc. w Bradford oświadczyła na konferencji prasowej, że w styczniu odkryła praktykę fałszowania dokumentacji produktu co najmniej przez ostatnie osiem miesięcy. Zdaniem Dalipsingh kurczaki były nieprawidłowo oznakowane jako hodowane w warunkach ekologicznych, podczas, gdy pochodziły z przemysłowych farm drobiarskich.

Cericola Farms Inc. dostarczała kurczaki do dużych supermarketów takich jak Loblaws, Costco, Sobeys na terenie GTA i w Nowego Brunszwiku.

kurczaki organiczneDorian Persaud, prawnik Dalipsingh twierdzi, że zapisy były sfałszowane i naklejki kodów kreskowych również. Co ciekawe, prawnik twierdzi, że na terenie Cericola Farms Inc. stacjonował inspektor z Canadian Fodd Inspection Agency (CFIA) i nie jest w stanie zrozumieć jak to możliwe, że nie potrafił on wykryć oszustwa.

Dalipsingh powiedziała, że po wykryciu nieprawidłowości “stała się bardziej twarda” i anulowała dwa duże transporty drobiu, które były fałszywie oznakowane jako ekologiczne.

Skutkiem tych decyzji było zwolnienie z pracy – twierdzi była menadżerka. W związku z tym złożyła pozew w sądzie przeciwko byłemu pracodawcy o bezprawne zwolnienie i domaga się odszkodowania za straty moralne.

- W dyrekcji firmy powiedziano mi, że jeżeli będę wypowiadała się głośno o fałszerstwach, to ja również będę w nie zamieszana – mówi Dalipsingh na konferencji prasowej.

Cericola Boneless Chicken Supremes- Co może zrobić konsument, jeżeli Cericola Farms mogła zamydlić oczy takim detalistom jak Loblaws czy Costco? – dodaje prawnik menadżerki.

Rod Lister, rzecznik CFIA wydał oświadczenie, że agencja jest “świadoma tych zarzutów i uważnie bada sprawę. Agencja w razie potrzeby podejmie odpowiednie działania. Ważne, aby pamiętać, że wykroczenia w etykietowaniu produktów konwencjonalnych jako ekologiczne nie zagraża zdrowiu konsumentów”.

Cericola Farms na razie odmawia dziennikarzom komentarzy w tej sprawie.