Poker to nie hazard – udowodnili naukowcy

Rynek czer 13, 2015 at 5:33 pm

zz poker2Naukowcy stworzyli idealnego gracza, który nie przegrywa. Każdy może z nim zagrać w sieci. Poker to nie hazard tylko czysta matematyka – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Alberta.

Michael Bowling, Neil Burch, Michael Johanson i Oskari Tammelin stworzyli gracza idealnego. Ochrzcili go imieniem gwiazdozbioru Cepheus. W mitologii Cepheus był mężem Kasjopei i ojcem słynnej Andromedy. Cepheus jest programem komputerowym, do stworzenia którego użyto 200 komputerów o 32MB pamięci RAM i 24 procesorów. Komputery pracowały non stop przez 70 dni, a Cepheus w trakcie swojego szkolenia rozgrywał 28,8 trylionów rozdań na sekundę, co oznacza, że rozegrał w tym czasie więcej rozdań, niż cała ludzkość razem!

zz poker1Na początku Cepheus grał sam ze sobą, przestrzegając jedynie zasad gry. Potem zapamiętywał rozkłady kart i uczył się takich zagrań, które prowadzą do sukcesu. Po zapamiętaniu odpowiedniej ilości kombinacji możliwa jest analiza, jakie jest prawdopodobieństwo wygranej i na ile można liczyć w danym rozkładzie kart. Potem należy już tylko podjąć właściwą decyzję. Jeśli konkretne zagranie prowadzi do straty, gracz idealny optymalizuje opcję i znajduje inny scenariusz.

- Cepheus uczy się na błędach i dobiera strategię do konkretnych okoliczności. Wygrywa więcej, a traci mniej. To jest coś, co można nazwać “grą idealną” – chwali się jej twórca – Michael Bowling. Chętni mogą sprawdzić swoje umiejętności gry z Cepheusem online na dedykowanej stronie grupy naukowców (TUTAJ).

Naukowcy twierdzą, że Cepheus nie przegrywa. Nie wygrywa w każdym rozdaniu, ale na dłuższą metę nie może przegrać. W najgorszym wypadku wyjdzie na zero, ale zazwyczaj wygrywa i to dużo! Za pomocą gracza idealnego zespół naukowców rozłożył na łopatki popularnego pokera – grę Texas Hold`em. Czy będzie to miało konsekwencje prawne? Nie wiadomo, ale fakt pozostaje faktem, poker nie jest już dłużej grą losową, skoro można przeliczyć wszystkie opcje.