Łapanki na buspasach

Lokalnie Nowości czer 19, 2015 at 12:00 pm

zz hovPolicja OPP przeprowadza akcję wyłapywania tych kierowców, którzy w sposób nieuprawniony korzystają z buspasów HOV (High-occupancy vehicle lane) na autostradzie czyli tych przeznaczonych dla pojazdów z co najmniej 3 osobami w środku.

W ciągu dwudniowej akcji zatrzymano aż 631 kierowców, w większości karając ich właśnie za korzystanie z HOV. Taka przyjemność kosztuje 110 dolarów i można stracić 3 punkty. Spotykane dotąd na autostradach GTA pasy zezwalały na jazdę dwóch osób w pojeździe (kierowca + pasażer).

Jednak ze względu na Igrzyska Panamerykańskie władze podniosły limit do 3 osób w pojeździe. Na oznaczonych rombami „diamentowych pasach“ mogą przemieszczać się zatem pojazdy z co najmniej 3 osobami w środku.

Ponadto, w zamyśle organizatorów jest to droga szybkiego ruchu dla akredytowanych pojazdów obsługi Igrzysk udających się na rozproszone obiekty sportowe. Również dla komunikacji publicznej, taksówek, limuzyn lotniskowych oraz pojazdów uprzywilejowanych i aut elektrycznych (z zielonymi tablicami rejestracyjnymi).

Restrykcje dotyczą ruchu w godzinach od 5:00 do 23:00. Igrzyska i następujące po nich paraigrzyska trwają okresie 29 czerwca – 19 sierpnia. Na czas Igrzysk prowincja tworzy dodatkowo 150 km pasów dla pojazdów z wieloma pasażerami.

Władze liczą, że istnienie szybkich buspasów pozwoli na zwiększenie o 20% zjawiska carpoolingu czyli wspólnego podróżowania dzięki udostępnianiu wolnego miejsca we własnym samochodzie lub korzystaniu z wolnego miejsca w samochodzie innej osoby, z jednoczesnym współdzieleniem kosztów podróży.

Buspasy przebiegają już m.in. wzdłuż Jarvis Street, Don Valley Parkway, Lake Shore Boulevard oraz Autostrady 401. Koszt ich wprowadzenia sięga 90 mln dolarów. zz hov2