Rodzinny camping sprzed 13 tysięcy lat

Kanada Top News czer 23, 2015 at 4:00 pm
Calvert Island

Calvert Island

Kobieta, mężczyzna i dziecko spędzili jakiś czas przy ognisku nad brzegiem oceanu. Niezwykłym zrządzeniem losu ich ślady przetrwały 13 tysięcy lat.

Kanadyjscy naukowcy z University of Victoria odkryli na Calvert Island w Kolumbii Brytyjskiej skamieniałe najstarsze ślady człowieka na terenie Ameryki Północnej. W pobliżu śladów ludzkich stóp odnaleziono pozostałości ogniska z tego samego okresu.

Badania archeologiczne na Calvert Island

Badania archeologiczne na Calvert Island

Archeolog Duncan McLaren mówi, że badania wskazują, że odkryte ślady mają dokładnie 13200 lat.

- Jesteśmy bardzo tym znaleziskiem podekscytowani – mówi archeolog.

McLaren zaznacza, że odkrycie wymaga ponownego badania i potwierdzienia wieku śladów na podstawie połowicznego rozpadu izotopu węgla C-14.

Skamieniałe ślady człowieka, zwłaszcza ślady starsze niz 10000 lat są niezwykle rzadkie. Najstarsze ludzkie ślady sprzed 14500 lat odkryto w Ameryce Południowej, w Chile, w miejscowości Monte Verde. Znaleziska w Waszyngtonie, Oregonie i na Alasce potwierdzają również działalność człowieka sprzed 10 tysięcy lat.

- Rozmiary śladów stóp wskazują, że byli tu obecni mężczyzna, kobieta i dziecko, którego wielkość stopy pasowałaby do butów o rozmiarze siedem – mówi McLaren.

Ludzkie ślady sprzed 13 tysięcy lat

Ludzkie ślady sprzed 13 tysięcy lat

Śladów ludzkiej obecności na wyspie Calvert i u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej jest więcej. Wskazują na to odkrycia  na pobliskiej wyspie Haida Gwaii.

- To miejsce ma długą historię – podkreśla archeolog – Często błędnie uważa się, że tereny Ameryki Północnej zostały zasiedlone przez człowieka dość późno, ale nasze badania wskazują, że to nieprawda. Można na pewno mówić o obecności ludzi na terenie obecnej Kanady co najmniej na 13 tysięcy lat.