Air Canada nie planuje lotów do Polski

Rynek Top News czer 26, 2015 at 3:30 pm

zz air canadaNotująca rekordowo dobre wyniki finansowe linia Air Canada nie rozważa uruchomienia lotów do Polski. Prezes tej spółki uważa, że pomimo dużego ruchu etnicznego oferta LOT-u jest wystarczająca.

- Działamy razem z LOT-em, mamy umowy code-share. W tej chwili nie jesteśmy zainteresowani uruchomieniem własnych lotów do Polski - powiedział w rozmowie z Pasazer.com w kuluarach spotkania szefów linii Star Alliance (CEB) Calin Rovinescu, prezes Air Canada.

Kanadyjska spółka jest obecnie w fazie ekspansji. W I kwartale br. zanotowała rekordowe wyniki finansowe: zysk netto na poziomie 122 mln dolarów (wobec straty 132 mln CAD w I kwartale 2014 r.) i wynik operacyjny 200 mln CAD (wobec straty 62 mln CAD rok wcześniej). Jak tłumaczy Rovinescu, te wyniki to wynik przede wszystkim redukcji kosztów o 30 proc.

Poprawa rok do roku w I kwartale jest bardzo wyraźna pomimo tego, że cały 2014 r. i tak był dla spółki rekordowy. Air Canada zanotowała skorygowany zysk netto w wysokości 531 mln CAD – to najlepszy roczny rezultat w 77-letniej historii spółki.

Rovinescu w rozmowie z Pasazer.com odniósł się też do tematu zamówienia przez Air Canada bombardierów CSeries – pierwszych samolotów odrzutowych produkowanych w Kanadzie.

- Przeanalizowaliśmy ten model szczegółowo 2-2,5 roku temu. Jednak w pierwszym etapie procesu wymiany naszej floty wąskokadłubowej postawiliśmy na boeingi 737MAX, które zastąpią airbusy A320. Bombardierom CSeries ponownie przyjrzymy się, gdy będziemy wymieniać embraery 190. Na razie nie powiedzieliśmy temu projektowi “nie” – powiedzieliśmy “jeszcze nie teraz” – powiedział Rovinescu.