C-377 czyli ustawa, która wkurza związkowców

Nowości Top News lip 4, 2015 at 4:30 pm
Sid Ryan

Sid Ryan

Sid Ryan, szef potężnej centrali Ontario Federation of Labour, reprezentującej 54 związki zawodowe w prowincji twierdzi, że jego organizacja podwoi wysiłki aby nie dopuścić do tego aby Konserwatyści Stephena Harpera wygrali październikowe wybory.

Co tak zdenerwowało przywódcę związkowej federacji? Wprowadzenie ustawy C-377, która zmusza związki zawodowe do ujawniania publicznie, w jaki sposób wydają one pieniądze.

zz ustawa4Projekt ustawy przedstawił konserwatywny poseł Russ Hiebert, a urząd premiera Harpera poparł z całą mocą. We wtorek Senat udzielił ustawie swej aprobaty i stała się federalnym prawem. Wymaga, aby związki zawodowe publicznie ujawniały każdy wydatek na sumę powyżej 5 tysięcy dolarów i każdą pensję w wysokości powyżej 100 tysięcy rocznie.

Związki zawodowe będą musiały przedstawić tę informacje do urzędu podatkowego (Canada Revenue Agency), który z kolei udostępni je na swojej stronie internetowej.

Konserwatyści twierdzą, że ustawa pozwoli rzucić nowe światło na finanse związków.

Z kolei wspomniany Sid Ryan nazwał to “rażącym atakem” na związki. I zapowiedział jesienią kampanię zwiększonych wysiłków, które pomogą odsunąć Harpera od władzy.

Ryan twierdzi, że nowe prawo zmusi związki do zatrudnienia rewidentów i księgowych, którzy dotąd byli zbędni. Zapewnia, że księgi finansowe są otwarte dla członków ale niekoniecznie dla szerokiego ogółu.

- To jest tak śmieszne. Mamy księgować każde 5000 dolarów wydatków. Bez znaczenia na co wydajemy – mówi Ryan.

Wydatek rzędu 5000 dolarów może obejmować reperację dachu czy pieca ale może również być kontrybucją polityczną.

Odmienne zdanie ma Terrance Oakey, prezes Merit Canada, organizacji która lobbowała za zatwierdzeniem przez Senat ustawy C-377.

- Przejrzystość i odpowiedzialność są podstawą demokracji – powiedział Oakey w wydanym oświadczeniu. - Jeśli organizacje związkowe chcą cieszyć się podwójną korzyścią jaką daje im obowiązkowe zbieranie opłat i korzystne opodatkowanie, muszą zasłużyć sobie na to poprzez działanie w sposób przejrzysty.

Ustawa obejmuje wszystkie “organizacje pracy” lub jakąkolwiek organizacje utworzone w celach regulacji stosunków między pracodawcami a pracownikami, a więc:

zz ustawa2Grupy zorganizowane,

Federacje,

Kongresy,

Rady Pracy,

Konferencje,

Rady nadzorcze tych organizacji.

Były konserwatywny senator Hugh Segal, który przeciwstawiał się ustawie, powiedział wcześniej w wywiadzie dla agencji The Canadian Press, że uchwalenie C-377 może zaszkodzic Konserwatystom w kilkudziesięciu okręgach wyborczych, gdzie związki zawodowe mają znaczny wpływ na wynik głosowania. - To jest niemądry, samobójczy wybryk, nie zgodny z interesami partyjnymi – twierdził Segal.

W zaledwie kilka minut po ostatecznym głosowaniu w sprawie ustawy, przywódca Liberałów Justin Trudeau obiecał uchylić ją gdy tylko jego partia dojdzie do władzy.

Za uchyleniem ustawy opowiedziała się także partia NDP.

Telewizja CBC opublikowała wyniki sondażu przeprowadzonego na swoim portalu. Wyniki poniżej.

Pytanie brzmiało: Czy związki zawodowe powinny być zmuszone do publicznego ujawnienia swoich wydatków powyżej $5000?

zz ustawa1