Kierowcy Uber pod specjalnym nadzorem

Lokalnie Top News lip 8, 2015 at 5:30 am

uber

Na torontońskich kierowców świadczących usługi taksówkowe poprzez internetową firmę UberX idą ciężkie czasy.

Dyrektor do spraw licencji w Toronto zapowiedziała, że Urząd Miasta zamierza rygorystycznie egzekwować regulamin dla osób udostępniających usługi transportowe, jakie obowiązuje w mieście.

Tracey Cook

Tracey Cook

- Spodziewamy się, że wszyscy dostosują się do obowiązującego regulaminu – powiedziała Tracey Cook podczas spotkania Rady w miejskim Ratuszu.

Miejscy inspektorzy będą sprawdzali czy kabiny pasażerskie odpowiadają wymogom, czy kierowcy mają wymagane w regulaminie wyposażenie i uprawnienia.

To działanie jest niezależne od walki prawnej, jakie podjęło miasto z firmą Uber. Miejscy radni uznali, że spółka działa jako pośrednik przewozów taksówkowych i nie stosuje się do miejskiego regulaminy. Na razie sprawa została oddalona przez sąd.

Działalność UberX jest solą w oku dla dotychczas działających w mieście firm taksówkowych. Kierowcy pracujący dla Uber przewożą pasażerów za połowę stawki, jakiej żądają taksówkarze. Stwarza to dla firm taksówkowych ogromne zagrożenie i konkurencję. Firmy taksówkowe twierdzą, że to nieuczciwa konkurencja, ponieważ kierowcy pracujący dla Uber nie ponoszą wysokich kosztów uprawiania zawodu taksówkarza, na które składa się między innymi bardzo wysokie ubezpieczenie.

Uber odpiera te zarzuty twierdząc, że pasażerowie pojazdów, które pracują w ramach usług Uber są tak samo ubezpieczeni jak pasżerowie tradycyjnych taksówek.

Walka między Uber a taksówkarzami trwa. Na razie taksówkarze mają bardzo wpływowego sojusznika – miejską dyrektor do spraw licencji.

Prawdopodobnie cały spór wcześniej czy późniejrozstrzygnie sąd.